Skip links

Kalıcı Göz Makyajı Nedir? Nasıl Yapılır?

Kalıcı Göz Makyajı Nedir? Nasıl Yapılır?

Her kadının hayali değil midir; her daim bakımlı, güzel ve yeni çekilmişçesine taze görünümlü bir eyeliner?

Kalıcı göz makyajı teknikleri kusursuz bir göz makyajına sahip olmak artık mümkün! Kalıcı göz makyajı, günümüz kalıcı makyaj teknikleri arasında en sık tercih edilen makyaj çeşitleri arasında başı çekmektedir desek, yeridir. Kalıcı eyeliner ve kalıcı dipliner olmak üzere iki farklı şekilde yapılabilen kalıcı göz makyajı uygulamaları, gözlerinizi ön plana çıkartarak çok daha vurucu ve çekici bakışlara sahip olmanızı sağlar. Kalıcı göz makyajı nedir, kalıcı göz makyajı nasıl yapılır ve kalıcı göz makyajına dair merak ettiğiniz geriye kalan her şey bu rehberde sizleri bekliyor.

Kalıcı Göz Makyajı Nedir?

Kalıcı göz makyajı, temel olarak kalıcı eyeliner ve kalıcı dipliner olmak üzere iki farklı teknik ile gerçekleştirilen bir kalıcı makyaj uygulamasıdır.

Kalıcı göz makyajı nedir sorusunun cevabına baktığımız zaman bu iki uygulamayı ayrı ayrı ele almak gerekir.

Kalıcı eyeliner, standart eyeliner hattını andıran, göz kapağının doğrudan üzerine uygulanan ve sahibine her daim yeni çekilmiş bir eyeliner etkisi veren kalıcı makyaj uygulamasıdır. Kalıcı eyeliner, kalıcılığı 1,5 sene ile 2 sene arasında olan bir uygulama olup, kuyruklu ya da kuyruksuz olarak yapılabilecek bir tekniktir. Kuyruklu kalıcı eyeliner yaptırdığınızda sadelikten biraz uzaklaşmakla birlikte her daim şık ve ihtişamlı bir göz makyajı ile karşı karşıya kalmış olursunuz. Kuyruksuz kalıcı eyeliner uygulamasında ise göz kapağının başladığı en uç kısımdan başlanır ve kirpiklerin sona erdiği, kapağın dış kısmında son verilir. Başka bir deyişle göz kapağının kavisli hattının tamamını içine alan kuyruksuz eyeliner uygulamasında kuyruk opsiyonu, kişinin kendisine bırakılır, böylece dilediği zaman sade ve yalın bir göz makyajı sergilerken özel günlerde kendisi bir eyeliner kalemi kullanarak dilediği uzunlukta ve şekilde bir kuyruk ekleyebilmektedir.

Kalıcı dipliner uygulaması ise kalıcı eyelinerın aksine daha sade ve daha ince bir eyeliner hattından meydana gelmektedir.

Göz kapağının tamamına uygulanmak yerine sadece kirpik hattına uygulanan kalıcı dipliner, tabiri caizse “dünden kalma bir göz makyajı” görünümü yaratmanıza vesile olur. kirpik diplerine yakın bir şekilde uygulanan kalıcı dipliner, kalıcı eyeliner ile aynı uygulama teknikleri kullanılarak gerçekleştirilir ve onun da kalıcılık süresi 1,5 sene ile 2 sene arasında değişmektedir.

Kalıcı Göz Makyajı Nasıl Yapılır?

Kalıcı göz makyajı uygulamalarının yapımı oldukça kolay ve hızlı işlemlerdir.

Özellikle işinin ehli bir profesyonel kalıcı makyaj uzmanı tarafından gerçekleştirildiği zaman kalıcı göz makyajı uygulamalarının yarım saat kadar kısa bir süre içerisinde tamamlanması mümkündür.

Kalıcı eyeliner ile kalıcı dipliner uygulamalarının gerçekleşme yöntemleri aynıdır. Aradaki tek fark, bu yöntemlerin uygulandığı bölgedir. Az önce de bahsetmiş olduğumuz gibi kalıcı eyeliner uygulaması göz kapağına boydan boya uygulanırken kalıcı dipliner, yine boydan boya olmakla birlikte sadece kirpik hattına en yakın olan bölgeye uygulanır ve daha soluk, saha yalın bir göz makyajı görünümü elde etmenizi sağlar.

Kalıcı göz makyajı nasıl yapılır sorusunun cevabına baktığımız zaman birkaç aşamadan geçen bir uygulama süreci ile karşı karşıya kalıyoruz. Kalıcı göz makyajı uygulamasının ilk aşamasında, göz kapağına emsal oluşturmak üzere örnek bir eyeliner/dipliner çizgisi çizilir. Bu çizgi, kişinin içine sinen bir form alana kadar düzenlenir, uzatılır, kısaltılır ya da yeniden şekillendirilir. Burada belirtmekte fayda vardır ki en iyi kalıcı makyaj uzmanları, kişinin göz şeklini ve yüz hatlarını profesyonel bir biçimde tespit ederek nasıl bir eyeliner ya da dipliner çizgisinin yakışacağını içgüdüsel olarak tespit edebilmektedirler.

Kalıcı eyelinerın örnek temsil eden çizgisinde karar verildikten sonra uygulamanın kendisine geçilir.

Kalıcı göz makyajı dövme benzeri bir yöntem ile uygulanmaktadır. Her iki uygulamanın da ortak temelinde, cildin birkaç tabaka altına kalıcı boya pigmentleri yerleştirmek yatmaktadır. Kalıcı göz makyajı başta olmak üzere tüm kalıcı makyaj uygulamalarında dövmeye kıyasla en büyük fark ise derinin fazlaca altına inilmemesidir. Bu sayede boyalar, cilde herhangi bir zarar teşkil etmez ve kalıcı makyaj uygulamaları yüzde yüz güvenlik anlayışı çerçevesinde tamamlanmış olur. Dövme uygulamasında boyalar derinin 5-6 katman derinine inerken kalıcı makyajda bu katman seviyesi 1, en fazla 2 tabaka ile sınırlı kalmaktadır. Kalıcı göz makyajında kullanılan özel boya pigmentleri, tamamen organik maddelerden elde edilmekte ve ne cilde, ne de cilt altında yer alan tabakalara herhangi bir zarar teşkil etmektedir. Uygulama tamamlandığında emsal çizginin tamamı, bu kalıcı makyaj pigmentleri ile doldurulmuş olup, kalıcı eyeliner ya da kalıcı dipliner uygulaması tamamlanmış olmaktadır.

Kalıcı Göz Makyajı Yaptırdıktan Sonra Nelere Dikkat Etmeli?

Kalıcı göz makyajı uygulamaları sonrasında göz kapağında, göz altlarında ya da göz çevresinde hassasiyet hissediyor olmak oldukça normaldir.

Her ne kadar kullanılan boyalar organik ve risksiz olsa da sonuç olarak fazlaca hassas ve ince olan göz kapağına iğne ile bir işlem yapılmış olmaktadır; bu da halihazırda narin olan göz çevresi cildinizin ufak da olsa bir reaksiyon göstermesine yol açar. Göz çevresinde morarma, şişkinlik ya da kızarma gibi belirtilerin olması da oldukça olağandır; bu, üzerinde yapılan işlemlere karşı derinizin verdiği doğal bir tepkidir. Eğer işlemler, Aylin Çetinkaya gibi işinin ehli bir kalıcı makyaj uzmanı tarafından yapılırsa tüm bu yan etkilerin ilk 24-48 saat içerisinde ortadan kalkması beklenmektedir.

Kalıcı göz makyajı uygulamanız sonrasında nasıl bir bakım süreci takip etmeniz gerektiğini kalıcı makyaj uzmanınız size söyleyecektir.

Çoğunlukla ilk 24 saat göz ve göz çevresini su ile temas ettirmemeli, elinizi de söz konusu bölgeye çok fazla dokundurmamalısınız. Aynı şekilde kalıcı makyaj uzmanınız uygulamanın akabinde belirli bir süre sonra kontrol randevusu talep ederse bu randevuya kesinlikle gitmeniz ve onları aksatmamanız gerekmektedir. Bu takip görüşmelerinde kalıcı makyaj uzmanınız ufak rötuşlar gerçekleştirmek isteyebilir ya da sadece iyileşme sürecinize yakından göz atarak ne durumda olduğunuzu öğrenme ihtiyacı hissedebilir.

Kalıcı Göz Makyajı Hakkında Merak Edilenler

İster kalıcı eyeliner, ister kalıcı dipliner olsun; kalıcı göz makyajı ile ilgili kadınların merak ettiği pek çok soru bulunmaktadır. Bu sorulardan ufak bir derleme yaparak kalıcı göz makyajı hakkında merak edilenleri cevaplamaya çalıştık:

Kalıcı göz makyajı acır mı?

Kalıcı göz makyajı uygulamasına başlamadan önce göz kapağına güçlü bir anestezik uygulanır. Uygulama esnasında acı hissedilmez; ancak hassas bir deri söz konusu olduğu için ufak rahatsızlıklar ya da batmalar meydana gelebilir.

Kalıcı göz makyajı uygulaması ne kadar sürer?

Kalıcı göz makyajı uygulamaları, genellikle 30 dakika ile 1 saat arasında bir vakit almaktadır.

Kalıcı göz makyajı ne kadar kalır?

Her ne kadar ismi “kalıcı” olsa da, kullanılan boyaların organik olması ve kimyasal madde içermemesinden dolayı kalıcı göz makyajı uygulamaları 1,5 ila 2 sene arasında bir kalıcılığa sahiptir.

Kalıcı göz makyajı fiyatları ne civarda?

Aylin Çetinkaya’nın İstanbul’da yer alan kalıcı makyaj stüdyosunda yaptıracağınız kalıcı eyeliner ve kalıcı dipliner uygulamalarının fiyatları, 1000 TL ile 1200 TL arasında değişmektedir.

* Bu sayfada yazan fiyat bilgisi, yazının yayınlandığı tarihteki fiyat bilgisi olabilir. Güncel fiyatlar hakkında bilgi almak için Fiyatlar sayfasını ziyaret edebilirsiniz.