Skip links

Kalıcı Dipliner ile Yüz Estetiğine Sihirli Bir Dokunuş

Kalıcı Dipliner ile Yüz Estetiğine Sihirli Bir Dokunuş
Ne eyeliner kadar belirgin, ne de göz kalemi kadar soluk… Kalıcı göz makyajında adeta devrim niteliğinde bir ürün olan dipliner, bir kadının makyaj rutinindeki gizli silah gibi kurtarıcı bir rol oynuyor. Her daim bakımlı, şık ve güzel görünmeyen isteyenler ise kalıcı makyaj uygulamaları arasından kalıcı diplinerı tercih ediyor. Kalıcı dipliner nedir, kalıcı dipliner yaptırmanın avantajları nelerdir ve tek bir kalıcı dipliner uygulaması ile yüzünüze nasıl bir sihirli dokunuş yaratabilirsiniz, gelin hep birlikte öğrenelim.

Kalıcı Dipliner Nedir?

Kalıcı dipliner nedir sorusunun cevabını öğrenmeden önce dipliner nedir ve nasıl kullanılır, önce bunu öğrenmek gerekir.

Dipliner denen makyaj malzemesi, aslında eyeliner ile çok benzer bir mantıkta çalışır. Göz kapağına sürme misali sürülen ve çoğunlukla siyah renkte kullanılan dipliner, gözlere daha vurucu ve çarpıcı bir bakış kazandırma amacı güder. Eyeliner ile dipliner arasındaki en temel fark ise diplinerın eyelinera göre daha farklı bir bölgeye uygulanıyor olmasıdır. Eyeliner, göz kapağının tamamına, boydan boya ve kalın bir hat şeklinde uygulanırken dipliner, daha çok kirpik hattına uygulanması ile ön plana çıkar. Dipliner, isminden de anlaşılacağı üzere daha çok kirpik “diplerine” ya da göz kapağının en alt kısmına uygulanır. Bu sayede eyelinera kıyasla daha sade bir görünüm ortaya koyan dipliner, çarpıcıdan ziyade buğulu bakışlar elde etmenizi sağlar. Diplinerın yarattığı etki, bir önceki günden rimelinizi ya da göz kaleminizi silmeyi unutmuşsunuz benzeri bir etkidir.

Kalıcı dipliner uygulamasına baktığımız zaman yüz estetiği uygulamaları arasında en popüler kalıcı makyaj uygulaması olduğunu görüyoruz.

En az kalıcı eyeliner kadar tercih edilen kalıcı dipliner, kirpik hattına ya da daha doğru bir deyişle kirpik hattının bittiği ve göz kapağının başladığı bölgeye uygulanan, kalıcı bir göz makyajı tekniğidir. Kalıcı dipliner, özel kalıcı makyaj kalemleri ve kalıcı makyaj boyaları kullanılarak yapılan bir uygulama olup tamamen organik boya pigmentlerinin deri altına enjekte edilmesi ile oluşan bir yüz estetiği prosedürüdür. Gündelik hayatınızda bir yandan daha yalın bir makyaja sahip olmak, diğer yandan dikkat çekici bir görünüm elde etmek istediğiniz zamanlarda kurtarıcı niteliğinde olan kalıcı dipliner, sadelikten yana olan pek çok kadının en çok tercih ettiği kalıcı makyaj uygulamalarının başında yer alıyor.

Kalıcı Dipliner Yaptırmanın Avantajları Nelerdir?

Kalıcı dipliner ile yüz estetiği süreçlerinize gerçek anlamda sihirli bir dokunuş kazandırmanız mümkün.

Kalıcı dipliner yaptırmanın sayısız avantajı da adeta bunu kanıtlar nitelikte.

İşte kalıcı diplinerın avantajlarından sadece birkaç tanesi:

 • Kalıcı dipliner, iddialı olmaktan oldukça uzak bir göz makyajı vaat eder.
 • Abartılı ve iddialı makyaj yapmaktan hoşlanmayan kadınlara güzel bir kalıcı makyaj alternatifi sunar.
 • Kalıcı dipliner yaptırdığınız zaman en az 2 sene boyunca gözünüze dipliner çekmek zorunda kalmazsınız.
 • Hali hazırda meşakkatli ve uğraştırıcı bir işlem olan dipliner çekmeyi, kalıcı dipliner yaptırdıktan sonra öğrenmek zorunda bile kalmazsınız.
 • Sade ve yalın bir görünüme kavuşmanızı sağlayan kalıcı diplinerı, dilediğiniz zaman daha kalın ve daha göze çarpıcı hale getirmeniz mümkündür. Bunu elde etmek için yapmanız gereken tek şey, kaliteli bir markaya ait bir dipliner kalemi kullanarak var olan dipliner hattının üzerine kuyruk çekmek ya da onu daha kalın hale getirmektir.
 • Kalıcı dipliner, sadece kirpik hattına uygulandığı için çok kısa süren bir işlemdir.
 • Kullanılan boyalar tamamen organik olduğu için cilde herhangi bir şekilde zarar vermez.
 • Kuyruksuz ve ince bir hat ile çekildiği için estetik ve narin bir görünüm ortaya koyar.
 • Dövmenin aksine kalıcı dipliner, cildin çok fazla katman altına inmediği için deri altındaki tabakalara herhangi bir tehlike arz etmez.
 • Profesyonel bir kalıcı makyaj uzmanı tarafından yapıldığı takdirde size uzun yıllar hizmet eder.
 • Kalıcı dipliner yaptırdıktan sonra yüzünüzün 7/24 bakımlı, güzel ve alımlı görünmesine vesile olabilirsiniz.
 • Estetik bir yüz için en sık tercih edilen kalıcı makyaj uygulamaları arasında yer alan kalıcı dipliner uygulaması, çok daha canlı ve parlak bir yüz ifadesine sahip olmanıza yardımcı olur.

Kalıcı Dipliner Yüzünüze Nasıl Etki Eder?

Kalıcı diplinerın yüzünüzde yarattığı pek çok estetik etki vardır. Bunlardan bazılarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Siyah renkte bir dipliner, göz içlerinizin daha beyaz görünmesine vesile olarak daha berrak bir göz görüntüsüne kavuşmanızı sağlar.
 • Uygulandığı forma bağlı olarak kalıcı dipliner, gözlerinizi daha küçük ya da daha büyük gösterebilir. Bu, gözlerinizin doğası gereği nasıl bir yapıda olduğuna göre belirlenir ve kalıcı makyaj uzmanınız, istenen etkiyi vermek üzere bir kalıcı dipliner formu belirler.
 • Kalıcı dipliner yaptırdığınız zaman yüzünüz daima bakımlı, estetik ve canlı görünür.
 • Kalıcı dipliner aynı zamanda daha çekici bakışlara sahip olmanıza olanak sağlar.
 • Yüz hatlarınız doğru bir şekilde analiz edilir ve kapatmak istediğiniz kusurlar belirlenirse, kalıcı makyaj uzmanınız kalıcı diplinerı sizin lehinize kullanarak yüzünüzü daha da güzel görünümlü hale getirebilir.

Kalıcı Dipliner Nasıl Yapılır?

Kalıcı dipliner uygulaması birden fazla aşamadan oluşur.

İlk aşamada kalıcı makyaj uzmanı, göz kapağınız ile kirpik hattınızın birleştiği noktaya örnek bir dipliner çizgisi çeker.

Bu dipliner çizgisi, sizin de görüşleriniz ve talepleriniz doğrultusunda şekillendirilebilir. Dilediğiniz formda, kalınlıkta ve uzunlukta bir dipliner çizgisine sahip olmak tamamen sizin elinizdedir. Sizin de içinize sinen bir örnek dipliner çizgisi çekildikten sonra kalıcı makyaj uzmanı, uygulama esnasında kullanılacak olan dipliner boya pigmentlerini hazırlamaya başlar. Aylin Çetinkaya’nın kalıcı makyaj stüdyosunda kullandığı boyalar yüzde yüz organik olmakla birlikte ne cilde, ne de çevreye herhangi bir zarar teşkil eder. Boya pigmentleri, hem kalıcı dipliner çizgisini belli edecek bir parlaklık, hem de sizi rahatsız etmeyecek bir siyah renk elde edilene kadar harmanlanır. Boya pigmentlerinin hazırlanması da tamamlandıktan sonra sıra, kalıcı dipliner uygulamasının gerçekleşmesine gelir. Enjeksiyon işlemine başlanmadan önce göz kapağına özel bir anestezik krem sürülür. Bu sayede kişi, işlem esnasında herhangi bir acı ya da batma hissetmez. Özel bir kalıcı dipliner kalemi kullanılarak başlanır ve boya pigmentleri, tek tek kalıcı dipliner hattının üzerine enjekte edilir. Yaklaşık yarım saat ile 1 saat arasında süren bir işlemin sonunda kalıcı dipliner uygulamanız tamamlanmış olur.

Kalıcı Dipliner Yaptırırken Bunlara Dikkat!

Elbette kalıcı dipliner yaptırma kararı vermeden önce bilinçli bir tüketici olarak araştırma yapmanız ve kendinizi süreçlere hazırlamanız gerekmektedir. Kalıcı dipliner yaptırmadan önce ve yaptırdıktan sonra dikkat etmeniz gereken bazı hususlar şu şekilde:

 • Kalıcı dipliner yaptırmayı tercih ettiğiniz kalıcı makyaj uzmanını en iyi şekilde araştırmalı, tecrübeli olup olmadığını tespit etmeli ve mümkünse önceki müşterilerinden referans ve örnek görüntüler almalısınız.
 • Kullanılan boyaların yüzde yüz organik olduğundan emin olmalı, cildinize ya da sağlığınıza zarar verecek maddelerin üzerinizde kullanılmaması konusunda ısrarcı olmalısınız.
 • Kalıcı dipliner uygulaması öncesinde gözlerinize çizilen örnek hattın tamamen içinize siniyor olması çok önemlidir. Kalıcı makyaj uzmanı, “trend olan” ya da “en çok tercih edilen” kalıcı dipliner uygulamalarında diretiyor olsa da bile önemli olan, bu uygulamanın sizin yüzünüzde sihirli bir dokunuş yaratabiliyor olmasıdır.
 • Uygulama sonrası şişlik, morluk ya da kızarıklık gibi yan etkiler ile karşılaşıyor olmanız normaldir. Uygulamayı takip eden ilk 24 saat içinde bu yan etkiler kendi kendine azalacak ya da tamamen ortadan kalkacaktır.