Skip links

Kalıcı Makyaj

Başlıca Kalıcı Makyaj Uygulamaları

Başlıca kalıcı makyaj uygulamalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

Microblading Kaş Kontürü | Mikropigmentasyon Kaş Kontürü | Kalıcı Dipliner | Kalıcı Eyeliner

User

Bu sayfada yer alan bilgiler, Uzman Estetisyen, Sunucu ve Yazar Aylin Çetinkaya tarafından hazırlanmıştır. Hydrafacial Medikal Cilt Bakımı ile ilgili sorularınız ve randevu talepleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Telefon: 0 212 225 90 00

Microblading Kaş Kontürü

Microblading kaş kontürü, kişinin seyrekleşen ve formunu kaybeden kaşları için ideal uzunluk ve gürlükte doğal kaşlar elde etmeyi sağlayan yöntemdir. Bu yöntemde hedef kişinin yüzüne ve ten rengine uygun kaşı yapmaktır. Özel bir alet kullanılarak, tek tek kaş kılına benzeyen çizikler uygulanmaktadır. Kaş hattında deriye atılan her çiziğe yerleşen renk pigmentleri doğal kıl görünümündedir. Renk pigmentleri derinin en üst kısmında epidermise bırakılmaktadır. Bu nedenle kaş dövmesinden farklı bir uygulamadır.

Bu yöntem ömürlük bir işlem değildir. Renk pigmentleri derinin en üst katmanında olduğu için kalıcılığı 1 ile 2 yıldır. Kalıcılık periyodu, kişinin cilt tipine ve rengine göre değişkenlik gösterecektir. Uygulama sırasında kişi herhangi bir acı hissetmez. Çünkü lokal anestezi uygulanmaktadır. Yaklaşık olarak 1 saat süren işlemden sonra günlük hayata kalınan yerden devam edilebilir. Bu yöntemden sonra kaş bakımı daha kolay hale gelmektedir.

Mikropigmentasyon Kaş Kontürü

Doğala en yakın kaş görünümünü veren yöntem mikropigmentasyon kaş kontürü yöntemidir. Bu yöntemde kullanılan cihazda mikro iğneler bulunmaktadır. Bu mikro iğneler çok hızlı bir şekilde derinin 2 mm altına girip çıkarak pigmentleri deri altına bırakır. Bir çeşit makyaj boyası olan pigmentler, kişinin kaş rengi ve cilt rengine uygun seçilir. Böylece yapay bir görüntüden daha çok doğal kaşlar elde edilir.

Bu yöntemde kullanılan cihaz hem dolgu hem de kıl tekniği ile çalıştırılabildiği için daha fazla profesyonellik gerektirir.  Mikropigmentasyon yönteminde uygulamayı yapan uzmanın önemi büyüktür. İşinde tecrübeli ve doğru bir uzman tarafından yapılan uygulamanın kalıcılık süresi daha fazla olacaktır. Bu teknikte hijyende çok önemlidir.

Bu tür kaş kontüründe; kaşlar, kıl tekniği ile yapılacağı gibi dolgu tekniğiyle de yapılır. Ayrıca bu yöntemde pudralama veya gölgeleme işlemleri, destekleyici olarak kişinin daha estetik bir görünüm kazanmasına neden olurlar. Tekniğin kalıcılığı 2 yıl ile 3 yıl arasında değişmektedir. Uygulama süresi ise 1 saat kadardır.

Kalıcı Dipliner

Hassas gözlere sahip olduğu için kalem çekemeyen ve göz makyajını sevemeyenler için kalıcı dipliner, kurtarıcı bir yöntemdir. Sadece kirpik diplerine yapılan bir uygulamadır. Kirpikleri olduğundan daha yoğun ve hacimli durmasını sağlar.

Bu yöntem, kalıcı eyeliner cihazı ve boya pigmentleri kullanılarak yapılır. Uygulama öncesi kişinin tenine uygun olan renk seçilir. İlk önce kişinin göz kapağının alt hattına istediği şekilde bir örnek dipliner çizgisi çekilir. Bu örnek çizgi uygulama sonrası kişinin sahip olacağı kalıcı dipliner’in nasıl olduğunu görmesi içindir. Örnek çizgi kişinin istediği gibiyse kalıcı şekilde yapılan dipliner için özel anestezik krem uygulanır. Böylece kişi uygulama sırasında herhangi bir acı hissetmez. Özel dipliner kalemi kullanılarak örnek olarak çizilen çizginin üzerine boya pigmentleri bırakılır. Bu yöntem süre olarak ortalama 30 dakika ile 1 saat arasındadır.

Kalıcı Eyeliner

Yoğun bir tempoda yaşayan bayanlar, yanlış eyeliner çekenler, eyeliner çekmeyi öğrenmek zahmetine girmek istemeyenler için kalıcı eyeliner kurtarıcı bir yöntemdir. Bu yöntemde göz kapağının üst bölgesine kuyruklu veya kuyruksuz eyeliner çekilir.

İşlem öncesi anestezi kremi kullanıldığı için kişi hiçbir ağrı hissetmez. Ayrıca bu yöntemi uygulayan uzmanın tecrübeli ve el becerisinin iyi derecede olması önemlidir. Uzmanla birlikte belirlenen eyeliner tasarımı kalıcı olarak kişiye uygulanır. Eyeliner cihazı kullanılarak yapılan uygulama yarım saat ile bir saat kadar sürer.

Kişi, uygulama sonrası normal hayatına devam edebilir. Fakat uygulamadan sonra bir hafta boyunca işlemin olduğu bölgeyi su temasından uzak tutmak gerekir. Kuyruksuz kalıcı şekilde yapılan eyeliner, sade bir göz makyajı olduğu için günlük hayatta daha kullanışlıdır. Eğer kişi daha şık bir göz makyajı yapmak isterse dilediği uzunlukta bir kuyruğu kalıcı şekilde yapılan eyeliner’e ekleyebilir.

Cilde uygun şekilde üretilmiş doğal boyaların iğneyle cildin üst kısmına yerleştirilmesine kalıcı makyaj denir. Bu teknik dövme işlemine benzetildiği halde farklıdır. Çünkü kalıcı denilen makyaj cildin en üst katmanına uygulanan geçici bir tekniktir. Bu tekniğin süresi yapılacak bölgeye, cildin nemlilik oranına ve cildin esnekliğine göre değişiklik gösterir. Bu işlemin ciltte ne kadar kalacağı kişilerin cilt tipine göre farklılık gösterecektir.

Her koşulda bakımlı ve canlı olmak isteyenlerin tercih edebileceği ideal bir uygulama kalıcı makyaj tekniğidir. Yoğun iş temposunda makyaj yapmaya vakti olmayanlar, makyaj yapmaktan sıkılanlar, yaşadıkları sağlık sorunundan dolayı tekrar doğal görünüm kazanmak isteyenler bu tekniğe gönül rahatlığı ile başvurabilir. Bu teknik fazla zaman almayan, bütçe dostu ve harika sonuçları ile kişileri mutlu etmektedir.

Kalıcı Makyaj Hakkında En Çok Merak Edilenler

Hamilelik veya Emzirme Dönemlerinde Kalıcı Makyaj Yapılır mı?

Hamilelik veya Emzirme Dönemlerinde Microblading Yapılır mı?

Kalıcı Makyaj Zararlı mı? Kalıcı Makyaj Yan Etkileri Var mı?

Kalıcı Makyaj Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kalıcı Makyaj Fiyatı Nedir?

Kalıcı Makyaj Alerji Yapar mı?

3 Aşamada Kalıcı Makyaj Uygulaması Yaptırın

1

Kalıcı makyaj uygulamaları hakkında bilgi toplayın.

2

Seçtiğiniz uygulamanın süreci hakkında bizimle iletişime geçin.

3

Aylin Çetinkaya farkı ile profesyonel kalıcı makyaj uygulaması yaptırın.

Kalıcı Makyaj Çeşitleri

Yüzün farklı bölgelerine yapılan kalıcı şekildeki makyajın çeşitleri:

 • Dudak Renklendirme: Bu işlemde amaç dudaklardaki dolgunluğu ve canlılığı artırmaktır. Dudak kontürü ile daha kalın dudaklar elde etmek mümkündür. Dudaklar renklendirilerek dudak canlandırma yapılabilir. Kalın, renkli ve genç dudaklar elde etmek için tam dudak renklendirme yapılmalıdır.
 • Kaş kontürü: Kaş kontürü mikroblading ve micropigmentasyon yöntemleri ile yapılmaktadır. Kişiler her iki yöntemle bakımlı ve mükemmel kaşlara sahip olabilir.
 • Kalıcı eyeliner ve kalıcı dipliner: Göz kapaklarına yapılan işlemlerin 2 yöntemi vardır. Kalıcı şekilde eyeliner göz kapağına belirgin hat çizilmesiyle yapılır. Kalıcı şekilde dipliner yönteminde kirpiklerin diplerine sade bir çizgi çekilmesidir. Böylelikle tüm kalıcı makyaj içerisindeki yapılan işlemler bu şekildedir.

Kalıcı Makyaj Nerelere Yapılır?

Kalıcı denilen makyajın uygulandığı bölgeler, dudak, göz ve kaştır. Bu uygulamalar dışında bazı medikal amaçlı kullanımlar vardır. Bu kullanımlar; meme başı renkli halka işlemi, meme alınması sonrası meme ucu renklendirmesi, allopecia, yara izleri, vitiligo ve ciltteki lekelerdir.

Kalıcı Makyaj Kimlere Yapılmaz?

Kalıcı şekilde yapılan makyajı tecrübeli ve hijyen kurallarına son derece önem veren bir uzman tarafından yapılması çok önemlidir. Ayrıca günümüzde çok popüler olan bu teknik bazı kişilere yapılmaz. Kalıcı makyaj tekniği aşağıdaki kişilere yapılmamalıdır:

 • Hamile ve emziren anneler bu tekniği yaptırmamalıdır.
 • Tip1 diyabetik hastalar bu yöntemden uzak durmalıdır.
 • AIDS ve HIV virüsü taşıyanlara yapılmaz.
 • Kanser hastalarına doktor onayı ile yapılabilir.
 • Bu teknik et beni, yürüyen yara ve mantar üzerine yapılmamalıdır.
 • Sivilce ilaçları kullanan kişilere işlem uygulanmaz.
 • 18 yaşın altındaki bireyler olmak üzere sıralanabilir.

Kalıcı Makyaj Nasıl Yapılır?

Günümüzde oldukça tercih edilen kalıcı şekilde yapılan makyaj, sağladığı avantajlar nedeniyle geleceğin makyajı olarak nitelendirilmektedir. Bu teknikte özel cihazlar ve özel makyaj iğneleri kullanılmaktadır. Birçok kalıcı şekilde yapılan makyaj çeşitleri bulunmaktadır. Tahmin edildiği üzere her çeşit makyajın kendine göre yöntemi olacaktır. Fakat temelde tüm kalıcı makyaj tekniklerinde boya pigmentlerinin iğneler vasıtasıyla cildin alt tabakasına enjekte edilmesine dayanmaktadır.

Dövmelerde ise cildin çok altına inildiği halde kalıcı şekilde makyajda cildin ilk alt tabakasına işlem yapılmaktadır. Kişinin, cilt yapısı ve rengine göre seçilen renk pigmentleri iğneler yardımıyla cildin altına bırakıldıktan sonra uygulama bitmektedir. Görüldüğü gibi kalıcı şekilde makyaj kolay, acısız ve mutlu eden bir uygulamadır.

Kalıcı Makyaj Ne Kadar Dayanır?

Bu tekniği yaptırmak isteyenlerin en çok sordukları konu makyajın ne kadar dayandığıdır. İnsan bedeni kendini sürekli yenilemektedir. Bu sebeple uygulanan tekniğin kalıcı olmasını beklemek doğru değildir. Ayrıca kalıcı şekilde yapılan makyajda kullanılan ürünler doğal olmaktadır. Doğal malzemelerde zamanla insan cildinden silinip kaybolmaktadır.

Kalıcı şekilde yapılan makyajın dayanıklılığını etkileyen birçok faktör vardır. Kalıcı makyaj tekniğin kalıcılığı ortalama 2 yıl ile 5 yıl arasında değişmektedir. Bu zaman aralığında kişilerin silinmelere rötuş yaptırmaları tavsiye edilmektedir.

Vitiligo Kalıcı Makyaj Fiyatları

Vitiligo hastalarının sedefi beyazlıktaki pigmentsiz (renksiz) bölgeleri kalıcı şekilde yapılan makyajla kapatılabilir. Bu rahatsızlık için sunulan fiyatlar işlemin uygulandığı bölgeye ve tercih edilen yönteme göre farklılık gösterecektir.

Vitiligo için makyaj fiyatları ile diğer tüm makyaj fiyatları hakkında bilgi almak için web sitesi ziyaret edilebilir. Bu sayfada işlemin hangi fiyat aralığında yapıldığı, süresi, kontrol periyotları hakkında detaylı bilgiler bulunmaktadır. Vitiligo hastalarının bu teknikle ilgili merak ettiklerini sormaları için iletişim bölümünden uzmanla temasa geçmeleri yeterlidir.

Kalıcı Makyaj Kimlere Uygulanır?

Kalıcı makyaj aşağıdaki kişilere uygulanabilir:

 • Yoğun bir şekilde yaşayan kişiler kalıcı şekilde makyaj tekniğine başvurabilir.
 • Yarım kaş, açık renk veya seyrek kaşa sahip olanlar bu teknikle istedikleri kaşları elde edebilir.
 • Hassas gözleri olan kadınlar doğal ürünlerle uygulanan bu teknikle rahata kavuşurlar.
 • Seyrek kirpiklere sahip kişiler mükemmel sonuç elde ederler.
 • Lens kullanan veya göz bozukluğu olan kişiler kalıcı şekilde makyaj yaptırabilirler.
 • Kozmetik ürünlere alerjisi olan kişiler bu tekniğe başvurabilirler.
 • Titreyen ellere sahip olup makyaj yapamayanlar bu teknikle sıkıntılarından kurtulabilirler.
 • Stresli ve ağır işlerde çalışan bayanlar bu teknikle zamandan tasarruf ederler.
 • Sporcular bu teknikle günlük antrenmanlarını daha rahat yaparlar.
 • Profesyonel yaşamlarında sürekli bakımlı görünmek zorunda olanlar kalıcı şekilde makyajla daha verimli çalışabilirler.
 • Bazı hastalıkların yarattığı hasarı telafi etmek için kalıcı şekilde makyaj yapılabilir.
 • Yüzlerindeki asimetrik hatlardan rahatsız olanlar bu tekniğe başvurabilir.
 • Kalıcı şekilde yapılan makyaj dağılmaz ve bunun avantajından yararlanmak isteyen herkes bu uygulamayı yaptırabilir.

Kalıcı şekilde makyaj yaptırmak isteyenlerin işlem öncesi bu tekniğin uzmanlarıyla ön görüşme yapmaları önerilmektedir. Uzmanımız kalıcı makyaj için ücretsiz şekilde bir ön görüşme sağlamaktadır. Bu ön görüşmede beklentilerinizi ve ihtiyaçlarınızı anlatarak mükemmel bir görünüş için ilk adımı atabilirsiniz.

Aylin Çetinkaya hakkında

Güzellik Koçu, Sunucu, Yazar

Ben Aylin Çetinkaya. 1981 yılında İstanbul’da doğdum. 2002 yılında İstanbul Üniversitesi, Uluslararası İlişkiler bölümünden dereceyle mezun olarak profesyonel iş hayatına başladım. Yaklaşık 14 sene Türkiye’nin önde gelen kurumsal şirketlerinde yöneticilik… [devamını oku]

Aylin Çetinkaya TV Programları