Skip links

İyi Bir Kalıcı Dipliner Nasıl Olmalı?

İyi Bir Kalıcı Dipliner Nasıl Olmalı?
Hani bazı günlerin akşamında göz makyajınızı silmeye öyle üşenirsiniz ki, yanlış olduğunu bilseniz de gözünüzdeki göz kalemi, eyelinerı ve rimeli silmeden öylece yatağa atıverirsiniz kendinizi… Her zaman olmasa da bazen ertesi gün karşılaştığınız sonuç, sizi hayal kırıklığına uğratmak yerine şaşırtıcı derecede mutlu eder. Neden mi? Çünkü farkında olmadan her kadının hayal ettiği o buğulu “dünden kalma” göz makyajı görünümüne ulaşmış olursunuz. Tabii bazen de bu hoş ve beklenmedik güzellikte bir görüntü yerine tabiri caizse panda görünümlü, berbat makyaj kalıntıları ile karşılaşma ihtimaliniz de yok değil.
Pekiyi o buğulu, çekici ve yalın “dünden kalma” makyaj görüntüsüne her daim sahip olmaya ne dersiniz? Evet, kalıcı dipliner uygulaması ile bu mümkün.
Kalıcı dipliner nedir, nasıl yapılır, yaptırırken nelere dikkat etmeli, ve en önemlisi de iyi bir kalıcı dipliner uygulamasını diğerlerinden ayıran özellikler nedir, hepsi bu yazımızda.

Kalıcı Dipliner Nedir?

Kalıcı makyaj uygulamaları arasında en sıklıkla tercih edilen yöntemler arasında şüphesiz ki kalıcı eyeliner ve kalıcı dipliner yer almaktadır. Kalıcı eyeliner, daha kalın, daha belirgin ve daha keskin bir eyeliner hattını ifade ederken kalıcı dipliner, daha soluk, buğulu ve sade bir eyeliner görünümüne kavuşmanızı sağlar. Günlük hayatında daha yalın ve dikkat çekici olmaktan uzak bir makyaj kullananlar, kalıcı makyaj uygulamaları arasında çoğunlukla kalıcı dipliner uygulamalarını tercih eder.

Kalıcı dipliner nedir diye baktığımız zaman kelimenin özünün bize çok şey ifade ettiğini görürüz. Dipliner kelimesi, aslında sözcüğün kökeni olan “dip”, yani “alt” ya da “taban” ifadesinden gelmektedir. Eyeliner tekniğinin aksine dipliner, göz kapağının bittiği ve kirpiklerin başladığı yere uygulanır. Kirpik hattına uygulanan bir kalıcı göz makyajı tekniği olan kalıcı dipliner, bu sayede gözlere derinlik katarken daha doğal bir kalıcı makyaj görünümü elde etmenizi sağlar. Kalıcı diplinerı gündelik makyajınızda tercih edebileceğiniz gibi özel günlerinizde şıklığınıza şıklık katmak için de kullanmanız mümkün. Pudra, fondöten ya da ruj sürmeyeceğiniz günlerde soluk ve etkisiz bir görünümden uzaklaşmanıza yarayan dipliner, özel davetler için ağır ve iddialı bir makyaj istediğiniz günlerde de makyajınızın son dokunuşu haline dönüşebilir. Kalıcı diplinerınızı nasıl kullanmak istediğiniz tamamen sizin elinizde!

Kalıcı Dipliner Nasıl Yapılır?

Kalıcı dipliner yöntemi, Aylin Çetinkaya gibi bir uzmanın elinden çıktığı takdirde oldukça basit ve hızlı bir şekilde gerçekleşen ve başarılı sonuçlara yol açan bir yöntem olarak bilinir. Eğer siz de günün 24 saati, haftanın her günü güzel ve bakımlı görünmek istiyorsanız, kalıcı makyaj teknikleri arasından kalıcı dipliner yöntemini tercih edebilirsiniz.

Kalıcı dipliner, kalıcı eyeliner kadar iddialı ve belirgin bir kalıcı makyaj tekniği değildir. Buna rağmen her kalıcı makyaj uygulamasında olduğu gibi kalıcı diplinerda da usta eli ve bolca tecrübe gerekmektedir. Kalıcı diplinerda kalıcı eyeliner uygulamasında izlenen tekniklerin çok benzeri izlenmektedir.

Kalıcı dipliner uygulaması yapımına başlanmadan önce teniniz ile uyumlu bir siyah tonu pigmenti seçilir ve kalıcı dipliner boyaları hazırlanmaya başlanır. Kalıcı dipliner nasıl yapılır sorusunun cevabı da tam olarak kullanılacak olan bu boyalarda ve cihazların kalitesinde gizlidir. Boyalar hazırlanırken göz kapağınızda yer alan kirpik hattına istediğiniz uzunlukta ve formda bir dipliner çizgisi çekilir. Bu çizgi tamamen örnek bir çizgi olmakla birlikte sizin işlemden elde etmek istediğiniz görüntüyü temsil eder. Sizin de onayınız alındıktan sonra bu örnek dipliner hattı üzerinden kalıcı dipliner uygulamanız başlar. Öncelikle göz kapağı hattınıza etkili bir anestezi kremi uygulanır. Krem etkisini gösterdikten sonra yüzde yüz doğal ve organik boyalar, özel dipliner kalemi kullanılarak göz kapağınızın kirpik hattına enjekte edilir. Uyuşturucu bir krem kullanıldığı için işlem sırasında herhangi bir acı hissetmezsiniz; elbette göz kapağınıza bir işlem yapıldığı için ufak da olsa bir rahatsızlık hissediyor olmanız oldukça normaldir. Yarım saat ile 1 saat arasında süren işlem sona erdiğinde kalıcı dipliner uygulamanız tamamlanmış, gözlerinize de çok daha estetik bir görünüm sağlanmış olur.

Kalıcı Dipliner Yaptırırken Nelere Dikkat Etmeli?

İyi bir kalıcı dipliner nasıl olmalı sorusunun cevabı, dipliner uygulamanızı yaptırmak üzere gittiğiniz kalıcı makyaj uzmanınıza bağlıdır. Kalıcı makyaj uzmanının kullandığı boyalar ve pigmentler, eyeliner ve dipliner kalemlerinin kalitesi, kaç yıldır bu işi yaptığı ve elbette başarı oranlar, iyi bir kalıcı dipliner uygulaması ile karşı karşıya kalıp kalamayacağınızın göstergeleridir.

Örneğin kalıcı diplinerı dövme prosedürlerinden ayıran en önemli fark, kalıcı dipliner için kullanılan boyaların tamamen organik olmasıdır. Dövme işlemlerinde kullanılan boyalar, pek çok farklı kimyasal madde içerir. Bu yüzden de cilt altına yapılan bir dövme, ömür boyu kalıcılığını sürdürür. Kalıcı eyeliner ya da kalıcı dipliner yapımında kullanılan boya pigmentleri ise yüzde yüz doğal olduğu için cilde hiçbir şekilde zarar vermez. Herhangi bir kimyasal içermedikleri için de kalıcı dipliner sonrası yaklaşık 1,5 sene sonra boyaların soluklaşmaya başlaması oldukça normaldir.

İyi bir kalıcı diplinerın bir diğer göstergesi de başvurduğunuz kalıcı makyaj uzmanının özgeçmişidir. Daha önce birlikte çalıştığı müşterileri ile etmiş olduğu estetik görüntüler, kendi stüdyosunun olup olmaması, bu iş ile ilgili almış olduğu sertifikalar ve elbette kaç yıllık bir deneyime sahip olduğu, kalıcı makyaj uzmanınızı seçerken dikkate almanız gereken unsurlar arasındadır. Kalıcı dipliner başta olmak üzere tüm kalıcı makyaj uygulamaları yüz estetiği tasarımının önemli bir parçasıdır. Vücudunuzun en ön plandaki organı üzerinde değişiklikler yaparken de kesinlikle alanında uzman, profesyonel, tecrübeli ve yetkin bir kişi ile çalışıyor olmanız ve kendinizi gönül rahatlığıyla ona emanet edebiliyor olmanız çok önemlidir.

İyi Bir Kalıcı Dipliner İçin…

İyi bir kalıcı dipliner uygulaması geçirmek için sizin de bilinçli bir tüketici olarak dikkat edebileceğiniz noktalar yok değil. Öncelikli olarak herhangi bir kalıcı dipliner uygulaması yaptırmaya karar vermeden önce, çalışmayı planladığınız kalıcı makyaj uzmanına aşağıdaki soruları sormanız gerekiyor:

 • Kullandığı eyeliner/dipliner kaleminin markası nedir?
 • İşlem esnasında kullandığı anestezi kreminin markası ve etkisi nedir?
 • Kullanılan boyaların organik ve doğallık oranı nedir? İçerisine kimyasal var mıdır?
 • İşlem ne kadar sürecektir? *Kaliteli ve düzgün işçilik için kalıcı diplinerda en az yarım saat kadar bir süre gerekir. Yarım saatten daha kısa bir süre vaat edenlere (10-15 dakika) şüphe ile yaklaşmanız tavsiye edilir.
 • Daha önce kaç defa kalıcı dipliner ya da kalıcı eyeliner uygulaması gerçekleşmiştir?
 • Daha önce yapmış olduğu kalıcı eyeliner uygulamalarının örnekleri?
 • Kaç yıldır kalıcı makyaj işinde çalışmaktadır?
 • Referans olarak gösterebileceği eski müşterileri var mıdır? Onlarla iletişime geçmek mümkün müdür?
 • İşlem sonrasında düzgün bir iyileşme süreci için hangi bakım prosedürlerini önermektedir?
 • Şişlik ya da morluk oluşması durumunda tavsiye ettiği özel bir krem var mıdır?
 • Kalıcı dipliner uygulaması tamamlandıktan sonra kontrol amaçlı gelmeniz gerekecek midir?
 • Kliniğinde kaç kişi çalışmaktadır?
 • Size sunduğu kalıcı dipliner fiyatları ne civarda olacaktır?