Skip links

Kalıcı Dudak Kontürü ve Fiyatları

Dudak Kontürü Kalıcı Makyaj Teknikleri

Yüzümüzün belki de en belirgin, en çekici ve en dikkat çekici parçasıdır, dudaklar. Pekiyi daha dolgun, daha genç görünümlü ve daha canlı bir dudak yapısına kim sahip olmak istemez ki? Dudak kontürü ile bunların tamamı mümkün! Günümüzün kalıcı makyaj teknikleri arasında en popülerlerinden biri haline gelmiş olan dudak kontürü işlemi, dudak dış çerçevesine uygulanarak dudağın tamamına daha çarpıcı bir efekt verebiliyor. Ünlüler tarafından da sıklıkla tercih edilen bu yöntem, hem daha bakımlı, hem daha genç görünümlü bir dudak çerçevesine sahip olmanıza imkan tanıyor.

Pekiyi neden dudak kontürü, hiç düşündünüz mü? Elbette herkes dudaklarının daima genç ve bakımlı görünmesini ister, ancak dudak kontürü yaptırmanın tek sebebi bu değil. Belki farkında değilsiniz ama, dudaklarınız 20’li yaşlara girdiğiniz dönemden itibaren renk değiştirmeye başlar ve gençliğin getirdiği o alımlı parlaklığı ufak ufak da olsa kaybetmeye başlar. Yaşınız ilerledikçe siz fark etmeseniz de hafif hafif solmaya başlayan dudak renginiz, ufak müdahaleler ve zararsız teknikler ile her zamanki dolgunluğuna geri döndürülebilir.

Eğer siz de dudaklarınızın dolgunluğundan, renginden ya da şeklinden artık eskisi kadar memnun değilseniz, belki sizin de dudak kontürü uygulaması yaptırma vaktiniz gelmiştir, ne dersiniz? Dudak kontürü nedir, dudak kontürü nasıl yapılıyor, uygulamanın detayları nelerdir ve dudak kontürü işlemine dair bilmeniz gereken her şey, bu yazımızda sizleri bekliyor. Şimdi daha dolgun, daha canlı ve daha göz alıcı dudaklara sahip olmanın tam zamanı!

Dudak Kontürü Hakkında

Merak edilen sorular ve cevapları

Dudak kontürü, kişinin dudaklarına özel steril iğne kullanımı ile uygulanan, sadece ve sadece dudağın dış çerçeve hattına yapılan bir kalıcı makyaj işlemidir. Dudak kontürü uygulaması, dudak çerçevesinin etrafında yer alan cilt kısmına 0.3 ila 0.5 milimetre arasında işlenen kalıcı boyaların meydana getirdiği bir çerçeve işlemidir. Dudak kontürü nedir diye merak edenler, çoğunlukla bu kalıcı boyaların niteliğini de merak ediyor. Her şeyden önce belirtmekte fayda vardır ki, her ne kadar bir “kalıcı” makyaj uygulaması olsa da dudak kontürü ömür boyu kalıcı olan bir işlem olmaktan çok uzaktır. Kullanılan bu boya pigmentleri, yüzde yüz doğal ve organik olduğu için içerisinde hiçbir şekilde kimyasal madde barındırmaz; bu da doğal olarak boyanın cildinizden zamanla solmasına ve silinmesine yol açar.

Dudak kontürü hakkında merak edilen bir diğer konu da dudak renklendirme (dudak gençleştirme) ve dudak kontürü arasındaki farktır. İsminden de anlaşılacağı üzere dudak kontürü, bir “kontür” edası ile, sadece dudağın dış hattına çekilen bir çizgiden ibarettir. Bu çizgi, dudağınızın rengi ile uyuşan bir renkte olup, dudaklarınızı daha dolgun ve kalın göstermeyi amaçlayan bir yapıdadır. Öte yandan dudak renklendirme ya da dudak canlandırma diye geçen işlem, dudağın kendisinin üzerine yapılan bir kalıcı makyaj işlemidir. Burada seçilen renk pigmentleri, dudağın tamamına uygulanarak daha dolgun ve canlı bir görüntü oluşmasına vesile olur. Dudak kontüründe tercih edilen renk, çoğunlukla dudağınızın natürel rengi ile birebir aynı olurken, dudak renklendirmede dilediğiniz tonda bir renk seçmeniz ve uygulatmanız mümkündür. Bu noktada belirtmekte fayda vardır ki dudak gençleştirmede doğal dudak renginizden fazlasıyla uzak bir renk tonu seçtiğiniz zaman, doğal bir kalıcı makyaj uygulaması görüntüsünden ziyadesiyle uzaklaşmış olursunuz. Bu yüzden de uygulama öncesinde kalıcı makyaj uzmanınız ile hangi rengi uygulatmak istediğiniz konusunda tavsiye almanız ve mutabık kalmanız gerekir.

Eğer “ruj etkisi”nden ziyade dudaklarınıza doğal olarak bir ivme ve dolgunluk kazandırmak istiyorsanız, dudak kontürü uygulaması tam size göre bir işlemdir demektir.

Elbette “Dudak kontürü nasıl yapılır?” sorusunun cevabı, konu ile ilgili en çok merak edilen soruların başında gelir. En popüler kalıcı makyaj tekniklerinden biri olan dudak çizgisi kontürü, öncelikle kişinin doğal dudak renginin belirlenmesi ile start alır. Bu noktada birlikte çalıştığınız dudak kontürü uzmanının da görüşleri ve tecrübeleri çok büyük önem taşır. Doğru bir renk seçilmediği takdirde yaptırdığınız dudak kontürü dolgusu doğallıktan uzak, yapay bir görüntü ile sizi karşı karşıya bırakabilir ve ister istemez dudağınıza çok yanlış renkte bir dudak kalemi çekmiş gibi görünürsünüz; hem de senelerce!

Dudak kontürü uygulamasının, dudak renginiz ve teniniz ile kusursuz bir uyum oluşturacak bir renk pigmenti seçimi ile başladığını söyledik. Dudak kontürü renkleri seçimi tamamlandıktan sonra bu boya pigmentleri, özel ve steril bir kalıcı makyaj iğnesi kullanılarak dudağın dış hattına enjekte edilmeye başlanır. Enjeksiyon sırasında bahsi geçen derinlik, 0.3-0.5 milimetre arasında değişkenlik göstermektedir. Burada uygulanan tekniğin ve izlenecek olan derinliğin farklılığı, elbette sizin dudaklarınızın ve cildinizin yapısına göre değişkenlik göstermektedir.

Söz konusu iğneler olduğu zaman uygulama hakkında çokça sorulan bir diğer soru da “Dudak kontürü acır mı?” olmaktadır. Bu noktada belirtmekte fayda vardır ki işlem öncesinde dudağınıza ve cildinize oldukça etkili bir anestezi kremi uygulanır. Bu anestezik krem, bölgeyi etraflıca uyuşturarak herhangi bir acı ya da ağrı hissetmenizi engeller.

Dudak kontürü uygulaması esnasında temel olarak dövme işlemlerinde kullanılan benzer teknikler kullanılır. Dudak kontürü ile kalıcı dövme arasındaki en büyük fark, kullanılan boyaların niteliğidir. Dövmede kullanılan boyalarla kıyaslandığında dudak kontürü boya pigmentleri çok daha doğaldır. Aylin Çetinkaya’nın stüdyosunda kullandığı tüm kalıcı makyaj boyaları ise yüzde yüz organiktir. Zaten dudak kontürü başta olmak üzere neredeyse tüm kalıcı makyaj uygulamalarının kalıcılığının aslında birkaç sene olmasının sebebi de budur; kullanılan boyalar organik bazlı olduğu için 2-3 sene içerisinde etkinliğini kaybederler. Söz kalıcılık sürelerinden açılmışken hemen belirtelim: Dudak kontürü uygulamalarının kalıcılık süreleri 2 ila 3 yıl arasında değişmektedir.

İşlem ile ilgili özenle ele alınması gereken bir diğer konu da dudak kontürü öncesi sonrası süreçlerdir. Dudak kontürü sonrası bakım süreçleri, en az işlemin kendisi kadar büyük önem taşır.

Öncelikle kliniğimizde dudak kontürü yaptırdıktan sonra sizi 3 hafta kadar sonra bir kontrol randevusuna davet ederiz. Bu randevu esnasında dudaklarınızın genel durumu, boya pigmentleri ile cildiniz arasındaki reaksiyon ve dudak altı derisinin verdiği tepki ölçümlenir. Kontrol esnasında her şey yolunda giderse, çoğunlukla bir daha gelmeniz gerekmez.

Bununla birlikte sizin de dudak kontürü sonrası dikkat etmeniz gereken noktalar yok değildir. İşlemin akabinde, özellikle ilk birkaç gün dikkate almanız gereken bazı kurallar vardır ki, dudak kontürü zararları ile karşılaşmanızı engeller. İşte onlardan bazıları:

 • İşlemin tamamlanmasından sonraki ilk 24 saat çok önemli ve kritiktir. İlk 24 saat dudaklarınıza su değdirmemeli, yediğiniz yemeklere de dikkat ederek dudaklarınız ile hiçbir şeyin temas etmemesine özen göstermelisiniz.
 • Klinikten ayrılırken kalıcı makyaj uzmanınız size büyük bir ihtimalle özel bir dudak bakım kremi verecektir. Bu krem, özellikle bu tip işlemlerden sonra bakım amaçlı uygulanan bir krem olup, düzenli olarak kullanmanız gereken bir kremdir. İşlemi uygulayan kalıcı makyaj uzmanınızın nasıl bir kullanım talimatı verdiğine dikkat etmeli ve bu talimatlar doğrultusunda onu kullanmalısınız.
 • Yine ilk 24 saat içerisinde herhangi bir beklenmedik yan etki ya da alerjik bir reaksiyon ile karşılaşırsanız bir an önce kliniğimiz ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.
 • İşlem sonrasında belirli bir süre (bu süreyi kalıcı makyaj uzmanınız size belirtecektir) ruj kullanmamanız tavsiye edilir. Bu süre tamamlandıktan sonra ruj sürmek istediğiniz zaman ise mutlaka kaliteli ve güvenilir bir makyaj markasını tercih etmelisiniz.
 • İşlemin tamamlanmasından sonraki ilk 1-2 saat dudak çevresinde kızarıklık, dudakların üzerinde hafif bir şişlik ve temas edildiğinde bir hassasiyet hissediliyor olması oldukça normaldir. Bu, cildinizin ona enjekte edilen pigmentlere olan doğal bir tepkisidir. Çoğunlukla bu yan etkiler, ilk günün sonunda ya da ikinci güne doğru azalacak ve ortadan kaybolmaya başlayacaktır.
 • Bu tip yan etkilerin azalmak yerine şiddetlendiği gözlemlenirse bir an önce işlemi yapan kalıcı makyaj uzmanınız ile iletişime geçmenizde fayda vardır.

Elbette ki dudak kontürü yaptırmayı düşünüyorsanız, büyük bir ihtimalle şimdiden kapsamlı araştırmalar yapmaya başlamışsınız demektir. Bu araştırma boyunca güvenilir ve işinin ehli kaynaklar bulabileceğiniz gibi, pek de güvenilir olmayan ve doğruluk payı oldukça düşük bilgi kirliliğine de rastlamanız mümkün. Buna engel olmak için Aylin Çetinkaya’nın ağzından dudak kontürü hakkında bilmeniz gerekenleri okumanızda yarar var:

 • Kalıcı makyaj stüdyomuzda kullanılan dudak kontürü pigmentleri, yüzde yüz doğal ve organiklerdir. Bu yüzden de cildinize herhangi bir zarar teşkil etmez.
 • Kalıcı dudak kontürü, her ne kadar bir “kalıcı” makyaj uygulaması olsa da ömür boyu kalıcılık göstermez. Kalıcılığı daha önce de vurgulamış olduğumuz gibi 2-3 yıl arasında değişmektedir.
 • İşlem esnasında her ne kadar acı hissetmeyecek olsanız da, çoğu kaynakta yazıldığı gibi “hiçbir şey hissetmeyeceğiniz” doğru değildir. Dudaklarınıza bir işlem uygulandığının farkında olacak kadar bir etki hissedecek, ancak bu etki size “acı” ya da “ağrı” gibi gelmeyeceği için sizi rahatsız etmeyecektir.
 • Uygulamanın ortalama süresi 2 saat kadardır; ancak bu süre uygulamaya vereceğiniz tepkiye göre kısalabilir ya da uzayabilir.
 • Dudak kontürü ile dudak renklendirme ya da gençleştirme farklı işlemlerdir. Dudak renklendirmede dudağın tamamına bir kalıcı makyaj işlemi uygulanırken dudak kontüründe yalnızca dudağın dış hattına uygulama yapılır. Her ikisinde de kullanılan boya pigmentleri organik ve doğaldır.
 • Dudaklarınızın tamamen iyileşmesi ve istenilen görünüme kavuşması için en az 10 gün kadar bir süre sabırla beklemeniz gerekir. Bu süre boyunca dudaklarınız iyileşecek, belki kabul atacak ve boya pigmentlerini benimseyecektir.

Stüdyomuzda uyguladığımız dudak kontürü fiyatı  5.500TL- 6.500 TL arasındadır. Aynı şekilde daha önce herhangi bir kalıcı dudak makyajı uygulaması yaptırdıysanız da bu fiyat değişkenlik gösterebilir.

Stüdyomuzda kalıcı dudak kontürü yaptıranlar, yüzde yüz memnuniyet ile ayrılmakla birlikte Aylin Çetinkaya’yı çevrelerine de tavsiye etmektedirler. Dudak çizgisi belirginleştirme ve dudak kontürü için İstanbul’un en iyi kalıcı makyaj uzmanları arasında sayılan Aylin Çetinkaya, dudak kontüründe de ustalığını ve kalitesini konuşturmaktadır. Dudak kontürü yapımı hakkında daha detaylı bilgi almak, dudak kontürü fiyatlarını daha ayrıntılı bir biçimde incelemek ve stüdyomuzdan ön hazırlık için ücretsiz bir randevu talep etmek için hemen bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Basında Aylin Çetinkaya

Aylin Çetinkaya hakkında

Uzman Estetisyen, Sunucu ve Yazar

Ben Aylin Çetinkaya. 1981 yılında İstanbul’da doğdum. 2002 yılında İstanbul Üniversitesi, Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum ve profesyonel iş hayatıma başladım. Yaklaşık 14 sene Türkiye’nin önde gelen kurumsal şirketlerinde yöneticilik yaptım. devamı

4,62