Skip links

Kalıcı Eyeliner Silinebilir mi?

Kalıcı Eyeliner Silinebilir mi?
Kalıcı eyeliner yaptırmak istediniz, kalıcı eyeliner ile ilgili bolca araştırma yaptınız, işinin ehli bir kalıcı makyaj uzmanı buldunuz ve en sonunda tüm korkularınızı yenerek kalıcı eyeliner yaptırdınız… Pekiyi ya sonrası? Kalıcı eyeliner sonrası kendi içinizde karşılaşacağınız duygu ve hissiyatlar oldukça farklı olabilir. Her kadının yaptırdığı kalıcı eyelinerdan yüzde yüz memnun olduğunu ve hayatının en doğru kararı olduğunu düşündüğünü söylemek pek de doğru olmaz. Emin olun, tahmin ettiğinizden çok daha fazla kadın, kalıcı eyeliner yaptırdıktan sonra bu kalıcı makyaj işlemini yaptırdığına pişman olabiliyor. Pekiyi ya çözüm? Kalıcı eyeliner sildirme.
Kalıcı eyeliner sildirme işlemi, en az kalıcı eyeliner kadar merak edilen ve soru işaretleri uyandıran bir işlemdir. Kalıcı eyeliner sildirme işlemi nasıl yapılır, güvenli midir ve ne zaman yapılmalıdır gibi soruların cevaplarını merak ediyorsanız, bu rehber tam size göre.

Kalıcı Eyelinerı Silmek Mümkün Müdür?

Kalıcı eyeliner silinebilir mi sorusuna pek çok tartışmalı ve farklı cevap bulmak mümkündür. Bazı kaynaklar, kalıcı kaş kontürü gibi kalıcı makyaj uygulamalarının silinebileceğini, ancak kalıcı eyeliner gibi uygulamalarının fiziksel olarak silinmesinin mümkün olmadığını savunmaktadır. Öte yandan diğer kaynaklar, özel sildirme yöntemleri kullanılarak kalıcı eyelinerın da silinebileceğini öne sürmektedir. Türkiye’de henüz net bir çalışma olmamakla birlikte bazı kalıcı makyaj ve güzellik merkezleri, özel solüsyonlar ya da lazer yardımı ile kalıcı eyeliner sildirme işlemi gerçekleştirebilmektedir. Yine bazı kaynaklarda yer alan bilgiye göre kalıcı eyeliner yeşil ya da mavi renkte olmadığı sürece kendisini silmek mümkün olmaktadır; bu yüzden de “kalıcı eyeliner sildirilemez” kanısı yanlış bir varsayım haline gelmektedir.

Kalıcı Eyeliner Ne Zaman Silinmelidir?

Kalıcı eyeliner yaptırmış biri olarak kalıcı eyeliner sildirmek istiyorsanız, unutmamak gerekir ki bu işlemin de kendine has bir zamanı ve süresi vardır. Aşağıdaki durumlardan herhangi biri ile karşı karşıya kaldığınız takdirde kalıcı eyeliner sildirme işlemine başvurmanız mümkündür:

 • Kalıcı eyeliner boyalarının göz kapaklarında ya da göz çevresinde alerjiye yol açması
 • Kalıcı eyeliner hattının isteğiniz doğrultusunda gerçekleşmemiş olması
 • Elde ettiğiniz sonucun içinize sinmemesi
 • Kullanılan boyaların yetersiz kalitede olmasından dolayı gözünüzde sürekli olarak kaşıntı ve tahribe yol açması
 • Kalıcı eyeliner uygulamasından sonra makyaj yapmanızı engelleyen, beklenmedik derecede acil durumların ortaya çıkması

Bununla birlikte belirtmekte fayda vardır ki kalıcı eyeliner sildirmek için, kalıcı eyeliner uygulaması yaptırdıktan sonra belirli bir süre geçmesini beklemeniz gerekmektedir. Unutmamak gerekir ki kalıcı eyeliner işlemi sırasında göz kapağınıza hafif de olsa bir enjeksiyon yapılmaktadır. Göz kapaklarınız, hali hazırda hassas ve narin bir deriye sahiptir ve üzerlerinde bu tür işlemler gerçekleştiği zaman belirli bir süre hassasiyetleri artacaktır. Kalıcı eyeliner yaptırdıktan hemen sonra (örneğin 1-2 hafta içinde) kalıcı eyeliner sildirmek doğru olmayacaktır, çünkü zaten hassas olan deri üzerinde bir kez daha işlem yapmak deri için yorucu ve tahrip edici olacaktır. Kalıcı makyaj uzmanları, kalıcı eyeliner sildirme işleminin, uygulamadan en az 1 ay sonra masaya yatırılması gerektiğini tavsiye etmektedir.

Kalıcı Eyeliner Sildirmek Güvenli Midir?

Kalıcı eyeliner sildirmek, sanılanın aksine oldukça meşakkatli ve uğraş verici bir işlemdir. Sadece ve sadece işinin ehli bir kalıcı makyaj uzmanı tarafından yapılması gerektiği gibi, tecrübeli ve daha önce bu işi yapmış bir profesyonel tarafından ele alınmalıdır. Aksi takdirde kalıcı eyeliner sildirme işlemi, gözlere ve göz kapağına faydadan çok zarar teşkil edebilir.

Eğer kalıcı eyeliner sildirme lazer tekniği ile yapılacaksa, kullanılacak olan lazerin göz ve göz çevresine uygun hassasiyette ve yapıda olması gerekir. Aynı şekilde kullanılacak olan sildirme işlemi solüsyon ise, solüsyonun da sadece göz çevresine uygun olması ve sağlığınıza herhangi bir zarar teşkil etmemesi gerekir.

Kalıcı Eyeliner Nasıl Silinir?

Kalıcı eyeliner sildirmede en sık kullanılan yöntem, lazerle kalıcı eyeliner sildirme yöntemidir. Bu yöntemde özel bir lazer aparatı kullanılır. Sivri bir ucu olan ve bu uçtan lazer ışınları yayan aparat, göz kapağının 15-20 santimetre uzağında tutulur ve her bir ışın, kalıcı eyeliner boyasını çıkartmayı amaçlar. Lazerle kalıcı eyeliner sildirme konusunda en çok merak edilen sorulardan bir tanesi, “Kalıcı eyeliner sildirme acır mı?” olmaktadır. Bu noktada belirtmekte fayda vardır ki lazer yöntemi kullanılarak kalıcı eyeliner sildirme, kalıcı eyeliner uygulamasının kendisinden çok daha fazla acı vermektedir. Kalıcı eyeliner sildirirken, kalıcı eyeliner yaptırırken olduğu gibi herhangi bir anestezi kremi ya da uyuşturucu etmen kullanılamaz, bu yüzden de göz kapağınıza işleyen her bir lazer ışınını hissetmek durumunda kalırsınız.

Bir diğer kalıcı eyeliner silme yöntemi olan solüsyon yöntemi ise, henüz Türkiye’de yaygın olarak kullanımı söz konusu olmayan bir yöntemdir. Bu yöntemde de güçlü bir kalıcı eyeliner silme solüsyonu kullanılır ve tıpkı makyaj temizleyici solüsyonlar gibi göz kapağının üzerine uygulanır. Bu noktada belirtmekte fayda vardır ki pek çok kaynak, eyeliner sildirmede bu tip solüsyonların göz kapağına lazere kıyasla çok daha fazla zarar verdiğini ve cildi kalıcı olarak tahrip edebileceğini öne sürmektedir.

Kalıcı Eyeliner Yaptırmaya Karar Vermeden Önce Bunlara Dikkat!

Kalıcı eyeliner yaptırmaya karar vermeden önce kalıcı eyeliner sildirme opsiyonunuzun çok da konforlu ve basit bir opsiyon olmadığının farkında olmanız gerekir, bu yüzden de kalıcı eyeliner yaptırmadan önce bu etmenleri göz önünde bulundurmanız çok önemlidir:

 • Gerçekten kalıcı eyeliner yaptırmak istediğinize ve en az 2 sene boyunca her gün eyeliner çekmiş gibi görünmeye hazır olduğunuza emin olun.
 • Uygulama öncesinde göz kapağınıza çizilen hattın tamamen içinize sinmesine dikkat edin.
 • Kalıcı makyaj uzmanınız size güncel trendlerden, ünlülerin tercih ettiği kalıcı eyeliner şekillerinden ya da diğer müşterilerinin en çok yaptırdığı kalıcı eyeliner formlarından bahsedebilir. Bu güncel ve popüler trendlere kapılmadan önce bireysel olarak istediğiniz şekli ve kalınlığı önceliğiniz olarak belirleyin.
 • Kalıcı eyeliner sildirme işleminin, kalıcı eyeliner yaptırma işleminden daha maliyetli olduğunu unutmayın.
 • Aynı şekilde kalıcı eyeliner sildirmenin kalıcı eyeliner yaptırmaktan daha acı verici bir işlem olduğunu aklınızdan çıkartmayın.
 • Kalıcı eyeliner yaptırmadan önce mesleğinizi ve kariyerinizi göz önünde bulundurun.
 • Daha sade ve yalın bir makyaja sahip olmayı tercih edeceğiniz günleri de göz önünde bulundurarak bir kalıcı eyeliner tasarımı gerçekleştirmeye özen gösterin.

Kalıcı Eyeliner Sildirirken Meydana Gelebilecek Komplikasyonlar Nelerdir?

Oldukça riskli ve tehlikeli bir prosedür olduğu için kalıcı eyeliner sildirirken kişinin karşılaşabileceği risk ve komplikasyonlar da mevcuttur. Kalıcı eyeliner sildirirken meydana gelebilecek bazı komplikasyonları şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Rahatsızlık verecek düzeyde ağrı yüzünden prosedürü yarıda bırakma isteği
 • Geçici yara izleri
 • Kalıcı yara izleri
 • Göz kapağında ve göz derisi çevresinde kaşıntı ve kızarıklık
 • Alerjik reaksiyonlar
 • Kalıcı eyelinerda kullanılan renk pigmentlerinin tamamen ortadan kaybolmaması

Tüm bu faktörler göz önünde bulundurulduğunda hem kalıcı eyeliner yaptırma, hem de kalıcı eyeliner sildirme işlemlerini gerçekleştirmeden önce iyice düşünmekte ve doğru kararı verdiğinizden emin olmakta fayda vardır. Hangi işlemi yaptıracak olursanız olun, kalıcı makyaj söz konusu olduğunda alanında uzman, işinin ehli bir profesyonel kalıcı makyaj uzmanı ile çalışıyor olmanız çok önemlidir.