Skip links

Kaş Kontüründe Doğru Tasarımın Önemi

Kaş Kontüründe Doğru Tasarımın Önemi
Kaşlarınıza kalıcı makyaj yaptırmak istiyor ancak elde edeceğiniz sonucun mükemmel olmamasından korkuyorsunuz, değil mi? Emin olun, kaş kontürü gibi kalıcı makyaj işlemleri yaptırmadan önce neredeyse her kadın, bu endişelerden geçmekte ve kafasındaki bu soru işaretleri ile süreci sorgulamaktadır. Bu noktada önemli olan, kaş kontüründe size en doğru tasarımı yapacak ve hem kaş şeklinize, hem suratınıza, hem de yüz hatlarınıza en uygun kaş kontürü uygulamasını gerçekleştirebilecek olan kişiyi bulmaktır.
Kaş kontürü nedir, kaş kontüründe doğru tasarım nasıl yapılır ve doğru bir tasarım sonucu elde edeceğiniz kaş tasarımından doğacak avantajlar başta olmak üzere, kaş kontürü tasarımı ile ilgili bilmek istediğiniz her şey bu yazımızda.

Kaş Kontürü Nedir?

Kaş kontüründe doğru tasarımın önemine değinmeden önce kaş kontürünün ne olduğunu, ne işe yaradığını ve nasıl yapıldığını anlamak gerekir. Kaş kontürü, en temel hali ile kaşlarınıza farklı şekil ve formlarda uygulanan, temel dövme mantığı ile çalışan tekniklerin kullanıldığı bir kalıcı makyaj yöntemidir. Elbette kaş kontürünü birebir dövme ile özdeşleştirmek ve aynı olduğunu söylemek doğru olmaz; zira geleneksel dövme ile kaş kontürü arasında bariz ve önemli farklar bulunmaktadır. Bu farkların başında cildin altına inilen derinlik gelmektedir. Dövmede cildin en az 5-6 katman derinine inilirken kaş kontürü ve diğer kalıcı makyaj uygulamalarında bu katmanlar 1 ya da 2 ile sınırlandırılır. Kaş kontürü ile dövme arasındaki bir diğer temel fark da kullanılan boyalardır. Dövmelerde kimyasal içeren ve ciltte tahrip etkisi oluşturabilecek boya çeşitleri kullanılırken kaş kontüründe kullanılan boyalar tamamen organik ve doğaldır. Zaten kaş kontürünün kalıcılık seviyesinin ömür boyu olmaktan ziyade 1-2 sene ile sınırlı olmasının temel sebebi de tam olarak budur.

Kaş kontürü ile konvansiyonel dövmeler arasındaki temel farkları anladıktan sonra kaş kontürü uygulamalarının ne kadar avantajlı ve sağlıklı olduğunu görmek mümkündür. Kalıcı kaş tasarımı yapılırken kaş hattına mikro düzeyde çizikler atılır ve bu çiziklerin içi, organik kaş kontürü boyaları ile doldurulur. 1-2 saat süren bir işlemin akabinde kusursuza yakın bir çift kaş ile kalıcı makyaj stüdyosundan ayrılmanız mümkündür.

Kaş Kontüründe Doğru Tasarım Neden Önemlidir?

Kalıcı kaş kontürü uygulamasının başarılı olabilmesi için birden fazla faktör devreye girmektedir. Bu faktörlerin başında elbette kaş kontürü yaptırmak için gittiğiniz profesyonel kalıcı makyaj uzmanı, kalıcı makyaj uzmanının kullandığı malzemelerin kalitesi ve kişinin bu işte ne kadar tecrübeli olduğu yer almaktadır. En az bu faktörler kadar önemli olan bir diğer etmen ise gerçekleştirilecek olan kaş tasarımıdır.

Kaş kontürü yapılmadan önce gerçekleşecek olan kaş tasarımı, nasıl bir kalıcı kaş makyajı ile karşı karşıya kalacağınızı belirler. Ömür boyu olmasa bile yaptıracağınız kaş kontürünün sonucunu en az 1 sene boyunca suratınızda taşıyacak, her gün aynada bu tasarımın sonuçlarına bakmak zorunda kalacaksınız. Bu şekilde ele aldığınız zaman kalıcı kaş kontürü esnasında gerçekleşecek olan kaş tasarımının önemi bir kez daha kendini belli etmektedir.

En iyi kalıcı makyaj uzmanları, kaş kontürü uygulaması yapmadan önce gerçekleştirmeleri gereken kaş tasarımının öneminin fazlaca farkındadırlar. Kaş tasarımı yaparken kişinin göz yapısı, kaş dokusu, suratının şekli, hatta ve hatta saçları bile bir etmen olarak rol oynamaktadır. Tüm bu etmenler arasındaki kusursuz dengeyi bulmak ve bu denge ile eşdeğer bir biçimde kaş kontürü tasarımı yapabilmek, kişinin usta ellerinde, yeteneğinde ve tecrübesinde gizlidir. Yanlış bir tasarım söz konusu oluğunda sonuç tam bir fiyasko olabilirken doğru kaş tasarımı yapıldığı takdirde doğal ve dört dörtlük bir kaş görünümü elde etmek mümkün olur. Bunun akabinde de doğru tasarım, beraberinde pek çok avantajı da getirmektedir.

Kaş Kontüründe Doğru Tasarımın Avantajları Nelerdir?

Söz konusu kaş tasarımında doğru tasarımın avantajları olduğu zaman pek çok olumlu sonuçtan söz etmek mümkün olur. İşte doğru tasarlanan kaş kontürü uygulamalarının kişiye sağladığı faydalar:

  • Doğru kaş tasarımı, kaşlarınızın daha doğal, daha natürel ve yapaylıktan olabildiğince uzak görünmesine vesile olur.
  • Doğru bir kaş tasarımı yapıldığı takdirde kaş hattınıza, göz çevrenizde ve suratınızda en beğendiğiniz özellikler ön plana çıkar, bu da güzelliğinize güzellik katar.
  • Aynı şekilde doğru bir kaş tasarımı ile yapılan kaş kontürü uygulamaları, suratınızda rahatsız olduğunuz hatlarınızı da kapatmanızı sağlar. Büyük bir burun, sivri bir çene ya da geniş bir alın yapısı gibi pek de gurur duymadığınız özellikleri ön plana çıkartmaktan kaçınmanız mümkündür.
  • Kaş kontüründe doğru tasarım, yıllar boyu aynaya her baktığınızda memnuniyet ve tatmin duymanıza vesile olur.
  • Doğru tasarımla gerçekleştiği zaman kaş kontürü, yüzünüzde kaliteli ve dört dörtlük bir işçiliğin gerçekleşmiş olduğunu ortaya koyar.
  • Kaş kontürü yaptırdığınız zaman eğer doğru bir tasarım yapıldıysa, kalıcı kaş makyajı yaptırdığınızın anlaşılması bile mümkün olmayacaktır.
  • Doğru kaş tasarımı, yıllar boyunca 7/24 bakımlı ve güzel görünmenizi sağlar.

Kaş Kontüründe Doğru Tasarım Nasıl Yapılır?

Kaş kontüründe doğru tasarım yapılması için her şeyden önce kişiye özel bir kaş kontürü uygulaması yaptırmak gerekir. Unutmamak lazımdır ki her kadının yüz hatları, kaş şekli ve göz yapısı birbirinden farklıdır ve kendine hastır. Bu yüzden de standart bir kaş tasarımının istisnasız her kadına gideceği ve her kadına uygulanabileceği yanılgısına düşmemek önemlidir.

Kaş kontürü uygulaması yaptırmadan önce kişinin kaş yapısı incelenmeli, suratındaki kemik dokusu tespit edilmeli ve nasıl bir kaş şeklinin kişiyi daha güzel ve daha çekici göstereceği tespit edilmelidir. Doğru kaş tasarımı yapılırken özel cihazların kullanılıyor olması da ziyadesiyle önemlidir. Ölçme cihazları, kaş ölçüm cetvelleri ve diğer kaş kontürü tasarımı malzemeleri kullanılarak kaşların matematiksel yapısı ortaya çıkartılmalıdır. Ancak ve ancak tüm bu tasarımsal işlemler gerçekleştirildikten sonra kaş kontürü uygulamasına geçilmeli ve kalıcı boyaların enjeksiyonuna başlanmalıdır. Tüm bunlara ek olarak elde edilen emsal kaş tasarımının kişinin kendisinin de hoşuna gitmesi ve içine sinmesi de bir diğer önemli faktördür. Hem kalıcı makyaj uzmanı, hem de kişinin kendisi kaş tasarımına onay verdikten sonra işleme başlamak mümkündür.

Kaş Kontürü Yaptırma Teknikleri Nelerdir?

Doğru kaş tasarımının akabinde kaş kontürü işlemine başlarken iki farklı yöntem uygulanabilmektedir: Microblading ve mikropigmentasyon yöntemleri. Microblading yönteminde özel bir microblading kalemi kullanılırken mikropigmentasyonda kullanılan araç, mikropigmentasyon cihazıdır. Her iki yöntemin de mantığı aşağı yukarı aynıdır; kaş hattında milimetrik düzeyde, mikro çizgiler açılır ve bu çiziklerin içerisine özel kaş kontürü boyaları enjekte edilir. Her iki yöntemde de doğala en yakın, dört dörtlük bir kalıcı kaş makyajı elde etmek mümkündür. Bununla birlikte hangi yöntemin daha iyi olduğunu söylemek pek mümkün değildir; zira kişinin kaş yapısına ve kişisel istek ve ihtiyaçlarına göre bu yöntemler arasında seçim yapılabilmektedir. Bazı kişilere microblading kaş kontürü yöntemi tavsiye edilirken bazılarına mikropigmentasyon kaş kontürü yöntemi daha uygun bir yöntem olarak gelmektedir. Kalıcı makyaj stüdyomuza geldiğinizde hangi yöntemin sizin için daha avantajlı olacağına Aylin Çetinkaya ile birlikte karar verebilir, kusursuz bir kaş tasarımının akabinde mükemmel bir çift kaşa sahip olabilirsiniz.