Skip links

Yüz Tipine Uygun Kaş Modelleri

Yüz Tipine Uygun Kaş Modelleri

Hangi Yüz Tipine Hangi Kaş Tasarımı Uygun?

Kaş, yüzde düzgün bir ifade oluşmasında önemli bir etkendir. Kaş tasarımına en az saç tasarımı kadar dikkat etmek gerekir. Kaş şekli, yüze oturan bir ifade açısından oldukça önem arz eder. Son dönemlerde kaşların şekli kadar rengine de çok önem verilmektedir. Kişinin kaş tasarımı, karşısındakilere güzel görünmesi için yüz şekline ve ten rengine uygun olmalıdır.

Kaş tasarımı için en başta yüzde bir denge oluşturulur ve kaş şekli yüz tipine göre belirlenir. Bu nedenle yüz şekli tanınmalı ve ona en uygun kaş modelleri sıralanmalıdır. Kaş modelleri; kare, yuvarlak, kalp, oval veya kare yüz tiplerine uygun olarak farklı modellerden oluşur.

Doğru yüz tipine doğru bir kaş tasarımı yapılıp yapılmadığı en başta gerekli çalışmalar ile belirlenmelidir. Bu konuda da bir uzman tarafından yardım alınarak hangi kaş tasarımının yüze en uygun olduğu ortaya çıkarılmalıdır.

Yüz tipini bilmeyen bir kişi, sevdiği bir kaş modelini yaparsa sonucu hüsran olabilir. Bu nedenle doğru ve eksiksiz bilgilere sahip uzman yardımıyla tasarım en doğru şekline kavuşabilir.

Oval Yüz Tipine Uygun Kaş Modeli

Oval yüzler, âdeta bir yumurta şekline benzer. Aşağıya doğru uzar ve ifadeyi durgun gösterir. Oval yüzler için kaşların yanlara doğru genişlemesi sağlanmalıdır. Ayrıca kaşların oldukça uzun olması gerekir. Bu yüzden kaşlar her iki tarafa eşit şekilde uzatılmalıdır. Oval yüzde kaşlar, en hafif şekilde yuvarlanmalıdır. Bu şekilde oval yüze en uygun kaş tasarımı ortaya çıkar. Kaşların natürel olması adına kaşları taramamak uygundur.

Kalp Yüz Tipine Uygun Kaş Modeli

Kalp yüzler, alın çizgisinin ortasının hafif aşağıda olanıdır. Ayrıca kalp yüze sahip kişilerde çene üçgendir. Kalp yüze sahip kişilerde, ifadeyi derin kılmak adına kaşların koyu ve kalın olması gerekmektedir. Kalp şeklindeki yüz tipinde kısa ve kalın kaş tasarımı uygun durur. Ayrıca kaşların, hemen gözlerin bittiği hizada bitmesi gerekir. İnce ve uzun kaşlar, kalp yüz şekline sahip kişilerin çenesinin daha ince görünmesine sebep olur. Halk arasında bu kaş modeline “hilal kaşlı” denir.

Yuvarlak Yüz Tipine Uygun Kaş Modeli

Yuvarlak yüz tipine sahip kişilerin yüzü kilolu görünebilir. Bu nedenle kaşlar kavisli olmalıdır. Kaşların kavisli olması, yuvarlak yüz tipine sahip kişilerin estetik dengesini oluşturur. Ayrıca kaşların net açılı olması gerekir. Kaşların belirgin olması, yüzün dengeli ve hoş görünmesini sağlar. Bu yüzden yukarı doğru kavisli kaşlar, yuvarlak yüz tipine sahip kişiler için uygundur.  Halk arasında bu kaş tipine “yay şeklinde kaş” da denilir.

Uzun Yüz Tipine Uygun Kaş Modeli

Uzun yüzlerin boyuna doğru uzun bir görünümü vardır. Bu görünümü yanlara doğru genişletmek gerekir. Bu yüzden kaşların olabildiğince kavissiz olması gerekir. Uzun yüzler için kaşların kalın olması idealdir. Uzun yüz tipine sahip kişilerin yüzünün daha uzun gözükmemesi adına bu işlemleri uygulaması gereklidir. Uzun yüzler kavisli bir kaş modeli yaparlarsa yüzlerinin daha uzun gözükmesi muhtemeldir. Bu nedenle kaşların düz şekilde olması lazımdır.

Kare Yüz Tipine Uygun Kaş Modeli

Kare yüze sahip olan kişilerin yüz hatları oldukça belirgindir. Kare yüze sahip kişiler için kaşların çok kalın olmasına gerek yoktur. Kaşların kalın olsa da belirgin olması şart değildir. Kare yüzler için yuvarlak kavise sahip kaşlar uygundur. Kaşların yuvarlak kavise sahip olması yüzün daha yumuşak bir yapıda olmasını sağlar. Kaş modeli uygulandıktan sonra iyi bir görüntü oluştuğundan emin olunması gerekir.