Skip links

Microblading Nedir? Kıl Tekniği Kaş Nasıl Yapılır?

Microblading Nedir? Kıl Tekniği Kaş Nasıl Yapılır?
4,99

Microblading Nedir?

Güzelliğine dikkat eden tüm kadınlar için kaşlar çok önemlidir. Çünkü kaşlar yüzümüzdeki ifadeyi belirler. Daha etkileyici bakışlar için kaşların yüzümüze uygun olarak tasarlanması ve bunun uzun süre yüzümüzde kalmasını isteriz. Bunun için de kaşlarımızı düzenli olarak almak ve aralardaki boşlukları kaş farı ile doldurmamız gerekir. Ancak bunu her gün tekrar tekrar yapmak birçok kişi için oldukça zordur. Ayrıca yanlış kaş alımları sebebi ile zamanla kaşlarımız küser ve gittikçe seyrelir. Bu durumda işler daha da zorlaşır, artık kaşlara şekil vermek neredeyse imkânsız hale gelir. Kaş farını eşit şekilde uygulamakta da ayrı bir sorun. Eğer kaş kılları kalın, gür kaşlı ve esmer tenli bir kadınsanız şanslısınız. Ancak benim gibi açık tenli ve ince telli kaş kıllarınız varsa, bu işlemler çok daha meşakkatli hale geliyor.

“Eee ne yapacağız peki?” diye merak ediyorsanız, cevabı çok basit. İki yol var, bunlardan birini tercih etmek gerekiyor.

Birincisi; kaşlara çok fazla takılmayıp, gençlikte güzeldi ama zamanla bozulması hayatın doğal akışına uygundur deyip geçeceğiz. Başka şeylerle ilgileneceğiz. (Bu benim tarzıma pek uygun değil, ama böyle düşünenlere saygı duyuyorum.)

İkincisi; zamanla seyrelen ve tasarımı bozulan kaşları doğal kıl tekniği işlemi ile düzelteceğiz. Kaşlarımızı da her gün boyamaktan kurtulacağız. Uzun süreli olarak sabit bir tasarımda kaşlarımızın güzelliğini korumaya devam edeceğiz.

Kıl Tekniği Kaş Nasıl Yapılır?

Bu işlem kaşların arasındaki ve çevresindeki boşluklara kalıcı makyaj boyası ile kıl görünümlü çizgilerin yerleştirilmesi işlemidir. Yani aslında kaş kıllarınızın yanına, kaşlarınız ile aynı renkte ve aynı yönde kıllar çiziliyor. Bu çizim yapılırken kalıcı makyaj boyaları ile yapıldığından uzun süreli olarak kullanabiliyorsunuz. Cildin üst tabakasına çizilen bu kıl görünümlü çizgiler karşıdan bakan kişi tarafından ayırt edilemiyor.

İşlem Sonrası

En çok merak edilen şeylerden biriside budur. “Sonra nasıl bir görüntü olacak?” Eğer işlemi yaptıracağınız kişi profesyonel bir kalıcı makyaj sanatçısı ise, sonra ne olacağını baştan görebilirsiniz. İşleme başlamadan önce yüz şeklinize uygun olan tasarımın belirlenmesi gerekir. Burada sizi yönlendirecek olan uzmanın tavsiyeleri çok önemli. Hangi yüz tipine hangi kaş tasarımının çizileceği hassas bir konudur. İşin başlangıcında yanlış bir karar verilirse, sonrasında yapılan işlemler hep bu yanlışın üzerine devam edecektir. Bu sebeple tasarım önemli!

Sonrasında diğer bir önemli konu ise renk seçimidir. Mutlaka kaşlarınız ile aynı tonda renk seçmelisiniz. Bunun için kaş kontürü uygulaması yapılacak olan yerde geniş renk alternatiflerinin bulunması size büyük avantaj sağlayacaktır. Orjinal kalıcı makyaj boyaları oldukça pahalı olduğundan, bir çok işletme sadece 3-5 ana renk üzerinden hareket ederek karışım renkler yapabiliyor. Bu şekilde kaşınızın tam rengini tutturmak oldukça zor ve risklidir. Kaşınıza uygulanacak olan rengi orijinal katalogdan seçmek en güvenli olanıdır.

Bazı kişiler kaşları için renk seçimi yaparken saçlarının boyalı rengini kullanmak istiyorlar. Benim tavsiyem saçlarınızın ve kaşlarınızın orijinal rengine sadık kalmalısınız. Örnek; saçlarınız sarı renk boyalı ve ten renginiz kumral ise,  kaşlarınızın orijinal renginde seçim yapın. Bu sayede daha uzun süreli bir kullanım sağlayabilirsiniz.

Doğru kaş tasarımı yapılarak, doğru renk seçimi belirlendikten sonra geriye tek bir şey kalıyor; uygulama. Mutlaka kaş kıllarının doğal görünümde çizilmesi gerekiyor. Herkesin kaş kıllarının çıkış yönü, açısı, kalınlığı ve uzunluğu farklıdır. Kaş çizimi yapılırken bunlara uyumlu şekilde yapılması uzmanlık ve tecrübe gerektirir.

Tüm bunlara dikkat edilerek yapılan uygulama sonunda günlük yaşamınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Stüdyodan çıktığınız andan itibaren hiç kimse kaşlarınızda kalıcı makyaj uygulaması yapıldığını anlamayacaktır. Elbette kaşlarınızın önceki halini yakından bilen kişiler değişimi fark edecektir. Burada önemli olan şey, değişimin doğal bir görünümde olması.

İşlem öncesi ve sonrası fotoğraf ve videolardan bir kaç tanesini bu yazı içerisine ekledim. Daha fazla video ve fotoğraf için instagram sayfamı veya youtube kanalımı ziyaret edebilirsiniz.

Microblading Kaş Kontürü

Fiyatları

İşlemin yapıldığı yere ve işlemi yapan uzmana göre fiyatlar çok fazla değişkenlik gösteriyor. Burada çok dikkatli bir seçim yapılması gerekiyor.

“Pahalı olan iyidir” demiyorum kesinlikle, çünkü bu şekilde düşünenlerin çok fazla suiistimal edildiğini görüyorum. Ancak her işte olduğu gibi, bir hizmetin fiyatı diğerlerine göre çok daha ucuz ise, bunun bir sebebi mutlaka olmalıdır. Ya kullanılan malzemeler orijinal değildir, ya eksik malzeme kullanılıyordur, yada işlemi yapan kişinin bu konu çok fazla tecrübesi yoktur. Aksi halde neden rakiplerinin çok altında fiyat söylesin ki?

Kıl tekniği ile kaş kontürü uygulaması, klasik bir makyaj uygulamasını öğrenmek gibi  4-5 günlük “teorik” bir eğitimle öğrenilebilir. Birçok kalıcı makyaj uzmanı bu tarz eğitimleri alarak kuaför veya güzellik merkezlerinde çalışmaya başlar.  Burada iyi ve kötüyü ayıran şey, tecrübe ve bireysel yeteneklerdir. Kaşlarınızı teslim edeceğiniz uzmanın, yüzlerce farklı cilt tipinde, farklı kaş tasarımında ve farklı renklerde uygulama yapmış olması çok önemlidir. Çünkü herkesin kaşı birinden farklıdır ve işlem sonunda farklı sonuçlar çıkar.

Örneğin, burun estetiği yaptıracak olsanız tercihinizi nasıl yapardınız? Uzun süre sizinle kalacak olan bir işlemi yaparken önce fiyat odaklı hareket etmek daha sonra sizi üzebilir. Yapılacak olan işlem kullanım süresi uzadıkça ve sizin için önemi arttıkça daha hassas davranmak gereklidir.

“Yaşadınız şehirde en pahalı olan en iyisidir” demiyorum. Böyle olabilir de – olmayabilir de. Ancak ucuz olandan uzak durmanızı tavsiye ediyorum. Çünkü yapılacak olan işlem ömür boyu olmasa da kalıcı bir işlemdir ve her gün aynaya baktığınızda o kaşları göreceksiniz. Size bakan herkes de aynı şeyi görecek. Daha güzel olmak için yapılan bir işlemden daha sonra pişman olmayı kimse istemez. Bu sebeple “öncelikle fiyattan bağımsız olarak araştırma yapmalısınız” diyorum. Yapmış olduğunuz araştırmalar sonucunda sizin için en uygun olanları belirleyerek daha sonra fiyat değerlendirmesine geçin. Bu şekilde daha sağlıklı karar verebilirsiniz.

Kaş Kontürü Öncesi Sonrası

Kimler tercih ediyor?

Kaşlarını doğal görünümde kıl tekniği ile yoğunlaştırmak isteyen tüm kadınlar tercih ediyor. Ancak burada konuyu doğru anlamak gerekiyor. Neticede bu uygulama sırasında kaşlarınızın arasına ve etrafına kıl görünümlü ince çizgiler çiziliyor. Doğal görünmesi için ince ve açık renkte çizilmesi gerekir. Fakat ne kadar ince ve açık renkte çizilirse kalıcılık süresi o kadar kısa olacaktır. Bunu anlamak için kalıcı makyaj uzmanı olmanıza gerek yok, herkesin düşünerek bulabileceği basit bir denklem var. Örneğin, beyaz bir kağıda ince düz bir çizgi çizin, hemen altında da daha koyu renkte kalın bir çizgi. Güneşin altında bu kağıdı bekletirseniz önce hangi çizgi kaybolur? Tabiki ince ve açık renk olan daha önce kaybolacaktır.

Cildimiz yaşayan ve kendisini süreli olarak yenileyen en büyük organımız. Kendisine ait olmayan her türlü yabancı maddeyi yok etmek istiyor. Bu sebeple cildin üst tabakasındaki kalıcı makyaj boyaları zamanla yok oluyor. Bir de bunun üzerine su, güneş, sabun gibi faktörler eklenince süre kısalıyor. Eğer kaşlarınızda çok doğal görünümlü bir uygulama istiyorsanız kalıcılık süresi ile ilgili beklentinizi düşürmeniz gerekiyor. Normal şartlar altında işleminin 1 sene kalıcı olması bence çok iyi bir süredir. Bu süreyi belirleyen diğer bir kritik faktör ise cilt tipi. Kuru ciltlerde işlemin kalıcılık süresi, yağlı ve gözenekli ciltlere göre daha uzundur.

Eğer yağlı-gözenekli bir cildiniz varsa ve işlemin kalıcılık süresini uzatmak istiyorsanız, kıl tekniğine ek olarak hafif tonda pudralama/gölgeleme yapılmasını tavsiye ediyorum. Çizilen kıl görünümlü çizgiler zamanla silinse dahi kaşların arasındaki boşluklar tamamen açılmayacağı için daha uzun süreli bir kullanım imkanı sağlıyor.

Kaş Öncesi Sonrası

Kimler için uygun değil?

Herhangi bir sağlık sorunu sebebiyle tedavi süreciniz varsa, işlem öncesinde mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. Kullanılan tüm ürünler Amerika veya Avrupa Sağlık Örgütleri tarafından onaylı, insan sağlığına hiçbir zararı bulunmayan organik ürünler olsa dahi, mevcut tedavi sürecinizde olumsuz bir etkiye veya alerjiye sebebiyet verebilir.

Diğer bir önemli konu ise; hamilelik ve emzirme sürecindeki kişilerdir. Hamilelik ve emzirme süreci kişinin hormonlarında büyük değişikliklerin olduğu çok hassas bir dönemdir. Her ne kadar kullanılan ürünlerin insan sağlığına hiçbir zararı olmasa da, yine de hamilelik ve emzirme sürecinde kişilerin kalıcı makyaj işlemi yaptırmasını tavsiye etmiyorum. (Bu benim kişisel görüşüm ve tercihimdir. Konu ile ilgili bilimsel bir görüş değildir. Birçok yerde hamile ve emziren kişilere işlem yapıldığını duyuyorum.)

Hangi mevsimde yapılmalı?

Hangi mevsimde daha güzel görünmek istiyorsanız o mevsimde yapılmalı 😊 Yani işlemin hangi mevsimde yapıldığının pek bir önemi yok aslında. Önemli olan işlem sonrasında 2-3 gün kaşlarınızı sudan uzak tutmanız. Eğer ertesi gün deniz tatiline gideceksiniz işlemi erteleyin. Tatil dönüşünde yaptırmanız daha iyi olacaktır. Kaşlarınızı 2-3 gün sudan uzak tutabileceğiniz her dönemde işlemi yaptırabilirsiniz.

Renk değişir mi?

Kaş kontür uygulamalarında en çok merak edilen sorulardan birisi de budur. Çünkü işlem sonrasında beğenilen kaşlar zamanla gri veya turuncuya dönebilir. Böyle bir renk değişimini elbette hiç kimse istemez.

Kalıcı makyaj sonrası renk değişiminin en önemli sebebi cilt alt tonu renginizdir. Cilt alt tonu rengini genelde 3 kategoriye ayırıyoruz. Sıcak, soğuk ve naturel cilt alt tonu rengine sahip kişiler.

Eğer sıcak bir cilt alt tonu renginiz varsa, bu durumda kaşlarınıza uygulanacak olan boyanın soğuk renkte olması gerekir.  Cildiniz sıcak, pigment rengi de sıcak olursa, daha sonra kaşlarınız turuncuya döner.

Soğuk cilt alt tonu rengine sahip kişiler için de tam tersi şekilde renk seçimi yapılmalıdır. Bu seferde sıcak bir renk ile denge sağlanmalıdır. Aksi halde kaşlar griye döner.

Burada dikkat edilmesi gereken konu, kaşlarınızın rengi değil, cilt alt tonu renginizdir. Pigmentology konusunda tecrübeli bir kalıcı makyaj uzmanı kişinin cilt analizini yaparak işleme başlayacağı için, doğru renk sıcaklığında yapılan işlemlerde renk değişimi olmaz. Tabi bunun için de uygulamayı yapacak olan kişinin bilgi ve tecrübesi önemlidir.

Nasıl silinir?

İşlemi yaptırdınız ama daha sonra beğenmediniz.

  • Tasarımı beğenmemiş olabilirsiniz
  • Beklediğinizden daha kalın yapılmış olabilir.
  • Rengi beğenmemiş olabilirsiniz.
  • Zamanla rengi değişmiş olabilir.
  • Sıkılmış olabilirsiz.

Veya bunların hiçbiri değil, henüz yaptırmadınız, ama daha sonra kötü olursa ne olacak diye baştan öğrenmek istiyorsunuz.

Elbette işlem sonrasında isterseniz sildirebilirsiniz. Ama burada hata yapmamak, daha sonra hatayı düzeltmekten daha kolay. Baştan doğru tercihlerle karar verirseniz sonra sildirmek için uğraşmanıza gerek kalmaz.

Kalıcı makyaj uygulamalarında silme işlemi 2 şekilde yapılıyor.

  1. Remover solüsyonlar ile silme işlemi
  2. Lazerle silme işlemi

Remover solüsyonlar ile silme işlemi; daha önce cilt altınıza yerleştirilmiş olan boyaların üzerine kalıcı makyaj cihazı ile solüsyonlar uygulanır. Asidik içerikli bu solüsyonlar sayesinde boya ciltten ayrılarak yüzeye çıkartılır. Bu işlemin 1 veya 2 seans tekrarlanması gerekir. Yapılan ilk işlemde kullanılan boya organik içerikli orijinal boya değilse seans süresi uzun olacaktır.

Lazer ile silme işleminde, çıkartılmak istenen boya üzerine lazerle atış yapılır. Bu şekilde silme işleminin de 1 veya 2 seans tekrarlanması gereklidir.

Sonuç

Kaşlarınız, gözlerinizi ve yüz ifadenizi belirleyen en önemli unsurlardan biri. Kaşlarınıza mutlaka iyi bakmamız gerekir. Kaşlarınıza yaptıracağınız her işlemi, mesleğinde profesyonel kişilere yaptırmaya özen gösterin. Bütçeniz sebebiyle istediğiniz kişiye işlem yaptıramıyorsanız, aslında öncelikli tercihiniz olmayan uzmanlara kesinlikle yaptırmayın. Neticede bu işlem temel bir ihtiyaç değil. İyi hissetmek için yaptırıyorsunuz, sonucunda da iyi hissetmeniz gerekir.

Bir sonraki yazıya kadar hoşçakalın.

Sevgiler.

Aylin Çetinkaya