Skip links

Kalıcı Eyeliner Ne Kadar Kalır?

Kalıcı Eyeliner Ne Kadar Kalır?
78
İster kuyruklu ister kuyruksuz, ister kalın ister ince; kalıcı eyelinerın en güzel ve en avantajlı kalıcı makyaj uygulamalarından biri olduğu kesin. Her sabah nizami çizilmiş, keskin hatlı ve taze görünümlü bir eyeliner görüntüsüne uyanmak istemez ki, değil mi?
Kalıcı makyaj teknikleri arasında en sık başvurulan yöntemlerden biri olan kalıcı eyeliner, elbette yaptırmak isteyenlerin kafasında pek çok soru işaretini de beraberinde getiriyor. Kalıcı eyeliner nedir, kalıcı eyeliner nasıl yapılır ve kalıcı eyeliner yaptırdıktan sonra dikkat edilmesi gerekenler gibi sorular, bu sorgulamaların başında geliyor. En az bu sorular kadar merak edilen bir diğer konu da elbette kalıcı eyeliner ömrü. Kalıcı eyeliner ne kadar kalır başta olmak üzere kalıcı eyeliner ömrü ve kalıcılığı ile ilgili merak ettiğiniz tüm detaylar için doğru yerdesiniz.

Kalıcı Eyeliner Nedir?

Kalıcı eyeliner kalıcılığı ve ömrü ile ilgili detayları anlayabilmek için önce kalıcı eyelinerın tam olarak ne olduğunu öğrenmek gerekir.

Kalıcı eyeliner uygulaması, bir kadının makyaj rutinindeki en önemli makyaj malzemelerinden bir tanesi olan eyelinerın tabiri caizse kalıcılaştırılmış halidir.

Kalıcı makyaj uygulamaları arasında popülerliğini kimseye bırakmayan kalıcı eyeliner, her daim yeni çekilmiş ve düzgün şekilli bir eyeliner çizgisini temsil eder. Göz makyajının en vurucu hattı olan eyeliner, en sade makyaj uygulamasını bile tek bir hamle ile daha çekici, daha etkileyici ve fark oluşturan bir hale getirebilir. Böylesine etkileyici bir makyaj etkisine sürekli sahip olmaktan daha güzel bir şey olabilir mi?

Eyeliner sürmenin meşakkatli ve uğraştırıcı bir işlem olduğunu her kadın bilir. Kalıcı eyeliner, sizi her sabah eyeliner çekmekten kurtardığı gibi eyelinerınız dağılmaya meyil gösterdiğinde ya da akmaya başladığında onu tazelemek zorunda kalmaktan da sizi alıkoyar. Söz konusu göz makyajı olduğu zaman pek çok avantajı da beraberinde getiren kalıcı eyeliner, günün 24 saati, haftanın 7 günü güzel ve bakımlı görünmenin en kullanışlı yöntemlerinden biridir.

Kalıcı Eyeliner Ne Kadar Kalır?

Kalıcı eyeliner ile ilgili en çok merak edilen soruların başında kalıcı eyelinerın ne kadar kaldığı sorusunu geldiğini daha önce de söylemiştik. Her şeyden önce belirtmekte fayda vardır ki kalıcı eyeliner, her kalıcı makyaj uygulamasında olduğu gibi ömürlük bir uygulama değildir. Her ne kadar isminin başında “kalıcı” geçse de, kalıcı eyeliner herhangi bir dövme gibi ömürlük bir kalıcılık göstermez. Bunun ise birden fazla geçerli ve mantıklı sebebi vardır.

Kalıcı eyeliner dendiğinde pek çok kişinin gözünde geleneksel dövme gibi asla silinmeyen ve ömür boyu kalan bir uygulama canlanmaktadır.

Ancak dövme ile kalıcı göz makyajı uygulamaları arasında pek çok belirleyici fark bulunmaktadır. Aradaki bu fark da kalıcı eyelinerı kalıcı dövmenin aksine ömürlük kalıcılıktan uzaklaştırmaktadır.

Kalıcı eyelinerda kullanılan boyalar, yüzde yüz organiktir ve tamamen doğal maddelerden elde edilmektedir. İçerisinde herhangi bir kimyasal madde barındırmadığı için kalıcı eyeliner boyaları, cildin altına yerleştirildiğinde ömür boyu kalmaz; bir süre sonra kendi kendilerine sönerek silinmeye başlarlar. Bildiğiniz üzere dövmede kullanılan dövme boyaları ise doğallıktan uzaktır ve ömür boyu kalıcılık sağlaması için içerisinde katkı maddesi barındırır.

Kalıcı eyelinerın ömür boyu kalıcı olmamasının bir diğer sebebi de derinin sadece 1-2 katman altına enjekte ediliyor olmasıdır. Dövmeciler, dövme yaparken dövme iğnelerini derinin en az 5 ya da 6 kat altına enjekte eder ve dövme boyalarını oraya yerleştirirler. Böylesine derin bir tabaka söz konusu olduğu zaman o boyanın oradan çıkma ya da deriden kendine atma olasılığı yok denecek kadar az olmaktadır. Kalıcı eyeliner uygulamasında ise boyalar, derinin çok çok ince bir katmanına enjekte edilir ve fazla derine inilmez. Göz kapağı hali hazırda hassas ve ince bir deriden oluştuğu için zaten derinin fazlaca altına inmek pek de mümkün olmamaktadır. Deri yüzeyine en yakın şekilde yerleştirilen kalıcı eyeliner boyaları, belirli bir süre sonra kendini deriden atar ve daha soluk, sönük bir eyeliner görünüme yol açarlar.

Standart dövme uygulamaları ve kalıcı eyeliner teknikleri arasındaki farklar göz önünde bulundurulduğunda kalıcı eyelinerın ömürlük olmamasının mantığını çözmek daha kolay hale gelmektedir.

Tüm bu bilgiler ışığında söylemek mümkündür ki kalıcı eyeliner süresi, yaklaşık 1,5 ila 2 yıl arasında değişmektedir. En kaliteli kalıcı eyeliner malzemeleri ve cihazları kullanıldığında ve en iyi kalıcı makyaj uzmanları tarafından yapıldığında ise bu süreyi maksimum olarak 3 yıla uzatmak mümkündür. Elbette kalıcı eyelinerınızı kullandığınız süre boyunca sizin de bilinçli bir tüketici olarak yaptığınız bakım ve eyeliner hattınıza gösterdiğiniz ilgi de bu sürelerin oynamasında etken olmaktadır.

Kalıcı Eyeliner Nasıl Yapılır?

Kalıcı eyeliner yapımı, yaklaşık yarım saat ile 1 saat gibi bir sürede gerçekleşir.

Bu süre boyunca öncelikle göz kapağınıza örnek bir eyeliner çizgisi çekilir. Bu çizgi, çoğunlukla kişinin elde etmek istediği eyeliner çizgisi ile birebir uyum göstermelidir. Kişinin kişisel istek ve ihtiyaçlarına göre bir eyeliner çizgisinde karar kılındıktan sonra kalıcı eyeliner boyaları hazırlanır. Özel kalıcı eyeliner kalemi, önce bu boyalara batırılır ardından da örnek kalıcı eyeliner çizgisi üzerinden geçerek kalıcı eyeliner boyalarının enjekte edilmesi sağlanır. Bu noktada belirtmekte fayda vardır ki uygulamanın hemen öncesinde göz kapağına etkili bir lokal anestezi kremi uygulanır, böylece kişi enjeksiyon esnasında herhangi bir acı ile karşı karşıya kalmaz. Enjeksiyon süreci tamamlandıktan sonra kalıcı eyeliner işlemi de tamamlanmış olur.

Kişilerin kalıcı eyeliner ile ilgili sıklıkla merak ettikleri bir diğer konu da uygulama sonrasında karşı karşıya kalacakları muhtemel yan etkilerdir.

Her şeyden önce hatırlatmakta fayda vardır ki kalıcı eyeliner sonrası hiçbir yan etki ile karşılaşmama vaadi doğru bir vaat değildir. Hali hazırda ince ve hassas bir deri yapısına sahip olan göz kapağı, yarım saat kadar kısa bir süre olsa bile dışarıdan bir müdahale alacaktır, bu da ister istemez deri üzerinde bir hassasiyet oluşmasına sebebiyet verecektir. Hafif ağrı, hafif şişlik, morarma ya da kızarıklık olması oldukça olağan ve doğaldır. Bu yan etkiler, uygulama profesyonel bir kalıcı makyaj uzmanı tarafından yapıldığı takdirde ilk 24 saat içerisinde azalmaya ya da tamamen yok olmaya başlayacaktır. Elbette yan etkilerin artması ya da şiddetlenmesi durumunda bir an önce kalıcı makyaj uzmanı ile temasa geçmekte fayda olacaktır.

Kalıcı Eyelinerın Daha Uzun Süre Kalıcı Olması İçin…

Sorunsuz bir kalıcı eyeliner uygulaması geçirmek ve kalıcı eyelinerınızın mümkün olduğunca uzun yıllar size hizmet etmesini sağlamak için sizin de uygulayabileceğiniz taktikler yok değildir. İşte o taktiklerden bazıları:

  • Uygulamanın akabinde kalıcı makyaj uzmanınızın size önerdiği bakım ipuçlarını harfiyen uygulayın.
  • İlk 24 saat gözlerinize su temas ettirmeyin.
  • Boyanın daha kalıcı olması için gözlerinize ağır kimyasallar içeren kozmetik malzemeleri sürmeyin.
  • Eğer kalıcı makyaj uzmanınız, uygulaması sonrası sizden bir kontrol randevusu talep ettiyse bu randevuyu aksatmayın. Randevu esnasında birkaç ekstra rötuş ya da tamamlayıcı uygulama gerekebilir; bu uygulamalar da kalıcı eyelinerınızı daha kalıcı hale getirebilir.
  • Uygulama sonrası ilk 1 sene içerisinde beklenmedik solma ya da silinme meydana gelirse kalıcı makyaj uzmanınız ile iletişime geçin.