Skip links

Kalıcı makyaj hakkında en çok sorulan 5 soru

Kalıcı makyaj hakkında en çok sorulan 5 soru
4,76

Her geçen gün daha da yaygınlaşan kalıcı makyaj sayesinde her zaman etkileyici bir görünüme sahip olmanız mümkün. Üstelik her gün makyaj ile uğraşmanıza gerek kalmadan!

Fakat giderek popülerleşen her şeyde olduğu gibi, kalıcı makyaj hakkında da birçok soru ve yanlış bilgiler var.

Kalıcı makyaj uygulamalarını tercih ederken başınıza gelebilecek en kötü şey, daha sonra mutsuz olabileceğiniz sonuçlarla karşılaşmaktır.  Bu sebeple kalıcı makyaj yaptırmadan önce ihtiyacınız olan tüm bilgilere sahip olduğunuzdan emin olmalısınız. Bu konuda gerçekleri öğrenmek ve aklınızı rahatlatmak her zaman en iyisidir.

Bu yazımda kalıcı makyaj ile ilgili en çok karşılaştığım 5 soruya cevap vermeye çalışacağım.

Doğal olmayan, yapay bir görüntü olur mu?

Kalıcı makyaj, son yıllardaki gelişmelerle çok ilerleme kaydetti. Kullanılan son teknoloji cihazlar, boyalar ve yeni teknikler ile gerçekten en doğal sonuçları elde etmek artık mümkün.

Kaşlar için doğal kıl tekniği uygulamalarına hafif pudralama yapılarak muhteşem sonuçlar alabilirsiniz. Dudaklar için 3 boyutlu uygulamalar, renk kayıplarını gidermenin yanı sıra dudaklarınızı daha dolgun ve sağlıklı bir görünüme kavuşturabilir. Ayrıca kirpik diplerine yapılan ince hatlı bir eyeliner uygulaması ile her zaman çarpıcı gözlere sahip olabilirsiniz.

Kalıcı makyaj uygulaması uzun süre sizinle kalacak bir uygulamadır. Bu sebeple yaşamınızın her anında taşıyabileceğiniz yoğunlukta ve doğallıkta olması çok önemlidir. Uzun kuyruklu eyelinerlar ve koyu renkli dudaklar herkes için uygun olmayabilir ancak bunu özellikle tercih edenlerde elbette var.

Ne kadar süre kalıcı?

Kalıcı makyaj uygulamasının ne kadar süre kalıcı olduğu en çok sorulan sorular arasındadır. Bu süre ile ilgili birçok şey duymuşsunuzdur. Ancak gerçek şudur ki; “Kalıcı makyajın kalıcılık süresi herkes için farklıdır.” Çünkü herkesin cildi farklı özelliklere sahiptir.

Ortalama süre 1 ile 2 sene arasında olmakla beraber, bu süreyi etkileyen birçok faktör var. Uygulamanın yapıldığı bölge, kullanılan cihazlar, boyalar ve teknikler bu süreyi etkilemektedir. Ancak her şeyin aynı olduğu durumda bile, iki farklı kişi üzerinde yapılan aynı işlemin kalıcılık süresi birbirinden farklı olabilmektedir.

Unutulmamalıdır ki; kalıcı makyaj bir süreçtir ve yenilendikçe daha uzun süre kalacaktır.

Acıyor mu?

En çok sorulan sorulardan bir diğeri de budur. “Kalıcı makyaj yaptırırken acır mı, canım yanar mı?”

Çoğu kişi başlangıçta bunu soruyor, ancak işlem sonunda hiç de bekledikleri şekilde olmadığını, rahatsızlık hissetmediklerini ve mutlu olduklarını belirtiyorlar. Tabi burada, işlem öncesi kullanılan anestezi kremlerinin büyük faydası var. Kalıcı makyaj için özel üretilmiş anestezi kremleri kullanıldığında; işlem sırasında kaş aldırma sırasında hissettiğiniz acından daha fazlası olmaz.

Daha sonra renk değişimi olur mu?

Maalesef zaman zaman etrafta böyle örnekler ile karşılaşabiliyoruz. En büyük sebebi ise; yanlış ürün kullanımı!

Daha sonra istenmeyen sonuçlar ile karşılaşmamak için, kullanılan ürünlerin kalitesi ve cilt tipine uygun ürün kullanımı çok önemlidir. Cilt tipinize uygun sıcaklıkta ve renkte doğru ürünler ile yapılan uygulamalar sonrasında renk değişimi olmaz. Bu seçimin doğru yapılabilmesi içinde, uygulamayı yapacak olan kişinin bilgi ve tecrübesi öne çıkıyor.

Kalıcı makyaj, dövme ile aynı mı?

Her iki işlemde de uzun süre kalıcı boyaların (pigmentlerin) kullanılması sebebiyle birbirine çok benzetilmektedir. Bu şekilde bir benzetmeyi kültürümüzde çok yaygın olan “kına” için de yapabiliriz. Bu işlemlerin arasındaki en büyük fark kullanılan ürünlerdir. Kalıcı makyaj işlemlerinde, geleneksel makyaja benzerlik göstermesi için özel boyalar kullanılır. Diğer bir önemli fark ise uygulama şekilleridir. Kına boyası, kimyasal yapısı sebebiyle cildimiz tarafından kendi kendine emilir. Kalıcı makyaj ve dövme boyalarının cildimiz tarafından kontrolsüzce emilmesini istemeyiz, bu sebeple mikro iğnecikler yardımıyla deri altına belirli bir şekil ve düzende yerleştirilirler. Özetle, sadece dövme ve kalıcı makyaj arasında bir karşılaştırma yapacak olursak, uygulama şekilleri birbirine benzerlik gösterir ancak kullanılan ürünler birbirinden tamamen farklıdır.

Umarım bu yazım kalıcı makyaj ile ilgili kafanızdaki bazı konuları netleştirmeye yardımcı olmuştur. Başka herhangi bir sorunuz olursa irtibat telefonlarımızdan veya instagram sayfamız üzerinden bana ulaşabilirsiniz. Bir sonraki yazıya kadar hoşçakalın.

Hepinize sevgiler.

Aylin Çetinkaya

Instagram @aylincetinkayacom