Skip links

İyi Bir Kalıcı Makyaj Uzmanı Nasıl Seçilir?

İyi Bir Kalıcı Makyaj Uzmanı Nasıl Seçilir?
4,617

Bayanlar kalıcı makyaj ile elde edilen sonuçların ne kadar şaşırtıcı ve doğal olduğunu gördükçe, kalıcı makyaj giderek yaygınlaşmaya başladı. Şimdi, Türkiye’de ve dünyanın dört bir yanında pek çok kalıcı makyaj uzmanı var!

Kalıcı makyajdan beklediğiniz sonuçları alabilmek için doğru uzmanı seçmek çok önemli. Ancak, çok fazla kalıcı makyaj uzmanı var, hangisine gideceğinize nasıl karar vereceksiniz?

Ucuz fırsatlardan kaçının

Türkiye’de kalıcı makyaj uzmanı olmak için bir lisans gerekliliği yok, dolayısıyla çok sayıda uzman var. Bazıları diğerlerinden öne çıkmak adına size zaman zaman düşük fiyatlar ile fırsatlar sunacaktır. Ancak, sunulan fırsatlar gerçek olamayacak kadar iyi görünüyorsa, muhtemelen gerçek değildir. Kendinize sorun – neden bu uzman daha az ücret istiyor? Çalışmalarının kalitesine bir göz atın, istediği düşük fiyatın nedenini görebilirsiniz. Elbette kalıcı makyaj fiyatı her zaman uzmanın becerisini veya seviyesini yansıtmaz, bu nedenle diğer faktörleri de göz önüne alın. Kalıcı makyaj hayatınızda büyük fark yaratabilir, bu yüzden sizin için en iyi kalıcı makyaj uzmanına gittiğinizden emin olmanız gerekir.

Portföylerini inceleyin

İyi bir uzman seçmenin en önemli yollarından biri de yaptığı uygulamaları incelemektir. Karşılaştığınız her sanatçı, uygulama öncesi ve sonrası fotoğrafları size gösterebilmelidir. Bu fotoğrafların kendisine ait olduğundan emin olun. Uzmanın işini anlayabilmek için farklı müşterilere uygulanmış farklı örnekleri görmek isteyin.

Sosyal medya yorumlarını inceleyin

İyi bir kalıcı makyaj uzmanını bulmanın en iyi yollarından biri de sosyal medya araştırması yapmaktır. Tabi burada sahte takipçileri olan hesaplara dikkat etmek lazım. On bin, hatta yüz binlerce instagram takipçisi olup paylaştığı işlem fotoğraflarının altında tek bir yorum bulunmayan hesaplara dikkat edin. Sosyal medya hesaplarındaki gerçek müşteri yorumlarını okuyun, size fikir verecektir.

Eğitim geçmişlerini sorun

Kalıcı makyaj çok yetenek gerektiren bir sanattır. Bir uzmanın en iyi sonuçları elde etmesi için çok fazla eğitim, beceri ve uygulama gereklidir. Ne zaman ve nerede eğitim aldıklarını, hangi teknikleri bildiğini, Türkiye’den veya yurtdışından hangi sertifikalara sahip olduklarını sormaya çekinmeyin. Uluslararası köklü eğitim akademilerinden eğitim aldıklarını bilmek her zaman avantajdır.  Kalıcı makyaj teknikleri son yıllarda çok gelişti ve gelişmeye de devam ediyor. Bu nedenle sektör ile ilgili gelişmeleri takip eden, sürekli yeni eğitim ve konferanslara katılan, kendisini sürekli yenileyen bir uzman seçtiğinizden emin olun.

Resmi belgelere sahip mi, mutlaka araştırın.

Türkiye’de bir çok uzman M.E.B. onaylı kurslar tarafından verilen ortalama 1 haftalık eğitimle kalıcı makyaj yapmaya başlıyor. Bu kişinin, ilgili meslek odası tarafından verilen kalfalık belgesi ve ustalık belgelerine sahip olup olmadığını sorun. Sadece eğitim sertifikasıyla mı iş yapıyor yoksa ustalık belgesi var mı? Bütün iyi uzmanlar sigortalı ve ilgili meslek odasına kayıtlı olmalıdır.  Bu sayede yerel makamlar tarafından tescillendiğini ve denetlendiğini anlayabilirsiniz.  İşyerlerinin resmi makamlar tarafından kontrol edilip onaylandığını bilmek sizin de içinizi rahatlatır. Bunlar her profesyonelin kolayca yapabileceği basit işlemlerdir. Görüştüğünüz uzman bu basit şeyleri sağlayamıyorsa, arayışınıza devam etseniz iyi olur.

Rahat hissettiğinizden emin olun

İyi bir uzmanın ve iyi bir uygulamanın en önemli parçası, rahat olduğunuzdan emin olmaktır. Seçmiş olduğunuz sanatçıdan emin ve mutlu iseniz, kendinizi rahat hissederdiniz ve ilk randevunuzda beklentilerinizin karşılanma olasılığı daha yüksektir. Güven ve iletişim, seçtiğiniz kalıcı makyaj uzmanıyla iyi ilişkiler kurmanıza yardımcı olacaktır. Kendinizi rahat hissettiğiniz birini bulmanız gerekir; böylece uygulamaya ilişkin beklentilerinizi ve ihtiyaçlarınızı açıkça tartışabilirsiniz.

Umarım bu yazım kalıcı makyaj ile ilgili kafanızdaki bazı konuları netleştirmeye yardımcı olmuştur. Başka herhangi bir sorunuz olursa irtibat telefonlarımızdan veya instagram sayfamız üzerinden bana ulaşabilirsiniz. Bir sonraki yazıya kadar hoşçakalın.

Hepinize sevgiler.

Aylin Çetinkaya

Instagram @aylincetinkayacom