Skip links

Kalıcı Makyaj Hakkında Merak Ettiğiniz Herşey!

Kalıcı Makyaj Hakkında Merak Ettiğiniz Herşey!
4,75

Yeni Dönem Kalıcı Makyaj

Yeni teknikler sayesinde artık çok daha doğal görünen Kalıcı Makyaj işlemleri birçok kadın tarafından tercih edilmeye başlandı. Eski kötü örneklerin yerini, yeni doğal uygulamalar aldıkça, kalıcı makyaja cesaret edenlerin sayısı da hızla artmaya başladı.

Türkiye’de Kalıcı Makyaj uygulamaları ile ilgili son dönemde büyük değişikliklerin yaşandığını görüyoruz. Bu değişim iki önemli sebebi var.

  • Birincisi; işlemlerde kullanılan teknikler çok değişti ve gelişti. Cihaz teknolojisi ilerlerken, bunun yanında kullanılan pigmentler/boyalar artık çok daha doğal içeriklerde üretilmeye başlandı. Bu sayede işlem sonundaki görüntü çok daha doğal bir hale geldi.
  • Diğer bir önemli konu ise; işlem yaptıran kişiler artık bu konuda çok daha fazla bilgi sahibi. Bu sebeple işlem sonunda ne olacağını ve ne olmayacağını çok daha iyi biliyorlar. Uzman seçimi yaparken nelere dikkat edecekleri konusunda daha bilinçli hale geldiler.

Kalıcı Makyaj 5 Yıl Kalır mı?

“Kalıcı makyaj 5 yıl kalır” yalanının büyük bir yalan olduğu artık çok net olarak ortada.

Herkes çok net olarak biliyor ki böyle bir kalıcılık süresi falan yok. Eskiden bazı işletmelerin ticari kaygılarla müşteriyi yanlış yönlendirmesi sonucunda büyük hayal kırıklıkları meydana geliyordu. Şimdilerde işlem yaptıran kişinin beklentileri çok daha doğru ve makul seviyelerde. Müşteriyi yanlış bilgilendirerek satış yapmaya çalışan işletmelerde bu süreç içerisinde yavaş yavaş azalmaya başladı.

kalici-makyaj-img1

Nedir bu Kalıcı Makyaj?

Bu soruya cevap vermeden önce “Ne değildir” sorusuna değinmek istiyorum.

Şunu net olarak bilmek gerekir ki; özel bir davete giderken yaptığımız makyajın kalıcı olarak yapılması de-ğil-dir. 😊 Birçok kişi böyle olmadığını biliyor olsa da, ilk defa duyanların halen böyle bir düşünceye kapılabildiklerini görüyorum. Burada yapılan işlem “micropigmentation” işlemidir. Yani, pigmentlerin (boyaların) micro-iğneler ile cildin 0,25 milimetre altına yerleştirilmesi işlemidir.  Yani bir milimetrenin çeyreği kadar derinlikte (yüzeydeki) deri altına pigmentler yerleştirilerek yapılan bu uygulama ile kaş, eyeliner, dipliner, dudak kontürü, dudak içi renklendirme, saç simülasyonu ve areola işlemleri kalıcı olarak yapılabilir.

İngilizcesi “Semi Permanent Makeup” olan bu işlemin adından da anlaşılacağı gibi “yarı kalıcı bir makyaj” işlemidir. Estetik amaçlı yapılan bu uygulamalar bir süre sonra cildimizden silinip gider.

Hangi bölgelere uygulanır?

Türkiye’de kadınlar en çok kaşları için bu işlemi yaptırmayı tercih ediyorlar. Bunun en büyük sebebi ise; zamanla yanlış kaş alımlarından kaynaklı olarak kaşların seyrelmesi ve şekil vermenin zorlaşması.

Kaşlar azalınca tasarım yapmak neredeyse imkansız hale geliyor. Bu durumda kaş farı ile her gün bu seyreklikleri gidermeye çalışmak, yeniden bir tasarım yapmak ve bu tasarımı yaparken de kaşları eşitlemek çok zor. Hadi bir kere çok özendiniz, vaktiniz de vardı yaptınız, yarın tekrar yapmak gerekiyor. Havanın sıcak olduğu aylarda akan bulaşan makyajları hiç hesaba katmıyorum bile. Kaşlar yüzün ifadesini o kadar çok etkiliyor ki, buna mutlaka kalıcı bir çözüm bulmak gerekiyor.

Durum böyle olunca kaşlar için kalıcı makyaj işlemi neredeyse bir zorunluluk haline geldi. Zamanla kaşları seyrelen tüm kadınlar önce bu işlemi yaptırıyorlar.

İkinci sırada dudak bölgesi geliyor. Kaşları ile ilgili bir sıkıntısı olmayan veya buna bir çözüm bulmuş tüm kadınlar kalıcı dudak renklendirme işlemini mutlaka tercih ediyor. Yine buradaki en önemli tercih sebebi ise; solgun veya zamanla solduğu için canlı görüntüsünü kaybeden dudaklar.

Şöyle bir gerçeklik var ki; göz alıcı, canlı ve çarpıcı dudaklar herkesin ilgisini çeker. Bu sebeple birçok kadın kalıcı dudak renklendirme işlemi ile daha dolgun görünen canlı dudaklara sahip olmak istiyor.

Bu işlem sayesinde dudak çerçevesinin biraz dışına çıkılarak dudak şekilde de ufak tefek değişiklikler yapmak mümkün. Ancak burada da çok aşırıya kaçmamak lazım, aksi halde yapay bir görüntü ortaya çıkıyor ki, bunu kimse istemez.

Dudaklarda çıkan uçuklar bir süre sonra dudak bölgesinde renk kayıpları oluşturuyor. Zamanla dudak çerçevesi daha silik bir görüntü alıyor. Dudaklar olduğundan daha küçük görünüyor veya şekil bozuklukları ortaya çıkabiliyor. Ancak kalıcı dudak renklendirme işleminde dudak çerçevesi ve dudak içi tamamen renklendirildiği için istenmeyen bu görüntüleri yok etmek mümkün.

Bu uygulamayı yaparken benim en çok dikkat ettiğim konu renk seçimidir. Bu işlem asla bir KALICI RUJ İŞLEMİ DEĞİLDİR. Bu yanlış bakış açısıyla yapılan işlemler daha sonra büyük hayal kırıklıklarına dönüşebiliyor. Kalıcı Rujun kullanım alanı net olarak bellidir; örneğin uzun sürecek olan bir davete gidiyorsunuz ve rujunuzu sürekli tazelemek istemiyorsunuz. Bu durumda kıyafetinize tarzınıza uygun bir kalıcı ruj seçebilirsiniz. Ne renk kullandığınızın hiçbir önemi yok, istediğiniz kadar koyu veya aykırı bir renk seçebilirsiniz, çünkü kısa bir süre sonra silinecek veya siz sileceksiniz. Ancak kalıcı dudak renklendirme işleminde bu durum daha farklıdır. Seçeceğiniz kalıcı dudak rengi ile her sabah uyanacaksınız ve her yerde kullanacağınız temel dudak renginiz bu olacak. Mutlaka doğal nüde tonlar seçmelisiniz. Her güne, her ortama uygun bir renk tercih etmek sizi uzun süreli olarak mutlu edecektir. Neticede kalıcı dudak renklendirme işleminden sonra, üzerine istediğiniz ruju sürmek yine sizin elinizde. Haftada 1-2 kere koyu renk dudak ruju kullanıyorsanız 7 gün 24 saat dudaklarınızın bu renkte görünmesini istemesiniz. Burada temel amaç; dudakları her gün kullanıma uygun, daha canlı ve daha dolgun bir görünüme kavuşturmak. Bu asla unutulmamalı!

Kaşlara ve dudaklara yapılan kalıcı makyaj işlemlerinden sonra sıra göz bölgesinde. Eyeliner veya dipliner işleminin kalıcı olarak uygulanması.

Hiç makyaj yapmayan kadınlar bile eyeliner veya dipliner sürmeden dışarı çıkmak istemiyor. En zor yapılan ancak en kolay bozulan makyaj uygulaması olduğu için biz kadınların en çok kalıcı olmasını istediği işlem budur. Fakat göze yakın bölgede yapıldığı için bu işleme biraz daha mesafeli yaklaşırız. Acıyacak mı? İşlem sonrasında şişlik olacak mı? Gibi sorular gelir aklımıza.

Hassas bir bölge olduğu için bende bu çekincelere hak veriyorum. Bu işlemin mesleğinde çok uzman kişiler tarafından yapılması gerekir.  Eğer gerçekten çok tecrübeli ve güvendiğiniz bir kişiye yaptırmayacaksınız, hiç yaptırmayın daha iyi.

Aslında işlem basit bir işlemdir, göz ile hiçbir teması yoktur, yapan kişinin bilgili ve tecrübeli olmasını tavsiye ediyorum.

kalici-makyaj-img-3

Ne Kadar Kalıcıdır?

Öncelikle yöne net olarak belirtmek gerekir ki, kalıcı makyaj zamanla yenilenmesi gereken ve yenilendikçe kalıcılık süresi uzayan bir işlemdir. İlk defa yaptıracak olan kişiler için kalıcı makyajın kalıcılık süresi kişinin cilt tipine ve uygulanan tekniğe göre değişkenlik gösterir. Kaş bölgesinde yapılan uygulamalar ortalama bir sene kalıcı olurken, dudak ve göz çevresindeki uygulamalar ortalama 2 sene kalıcıdır.

kalici-dudak-makyaji-img2

İşlem Sırasında Acı Oluyor mu?

Herkesin acı eşiği ve tanımı kendisine göre farklı olduğu için bu soruya genel bir cevap vermek yanlış olur. Ancak başka bir acı üzerinden benzetme yapmak gerekirse, kaş alımı sırasında hissetiğiniz acıdan daha fazlasını hissetmesiniz. İşlem öncesin duyacağınız ağıyı en aza indirecek şekilde lokal anestezi kremleri kullanılır. Burada kullanılan anestezi kremlerinin kalitesi de önemli bir etkendir.

Hangi mevsimde yapılmalı?

Sizin güzel görünmek istediğiniz mevsimde yapılmalı. 😊  Aslında işlemin hangi mevsimde yapılacağı önemli değil, özel bir gereklilik bulunmuyor. İşlem sonrasında 2-3 gün uygulama bölgesini sudan uzak tutmanız gerekecektir. Buna dikkat edecek şekilde planlamanızı yapabilirsiniz.

İşlem Sonranda Renk Değişimi Olur mu?

Bu sorunun sebebi, geçmişteki kötü tecrübelerdir 😊 Eğer cilt alt tonunuza uygun sıcaklıkta pigment kullanılırsa renk değişimi yaşanmaz. Ancak soğuk cilt alt tonuna sahipseniz ve kullanılan renk pigmenti’de soğuk bir renk ise, bu durumda yapılan işlem rengi kısa bir süre sonra griye dönecektir. Böylesi bir problemle karşılaşmamak için işlem öncesinde pigment seçimi çok önemlidir.

İyisiyle kötüsüyle her şeyi açık açık yazdım.  Sonuçta kalıcı makyaj doğru teknikle ve gerçekten uzman kişiler tarafından yapıldığında muhteşem sonuçlar alabileceğiniz bir işlemdir. Ancak burada ne beklediğiniz çok önemli. Kendi yaşadığınız şehirde en çok güvendiğiniz uzmanı bulun ve kendisiyle bir ön görüşme yapmak isteyin. Tüm sorularınızın cevaplarını tekrar kendisinden dinleyin. Üstelik sizin cilt tipinizi göreceği ve beklentinizi dinleyeceği için size özel cevaplar vermesi de mümkün olacaktır.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.