Skip links

Kalıcı Dudak Kontürü Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kalıcı Dudak Kontürü Nedir ve Nasıl Yapılır?
4,31

Kalıcı Dudak Kontürü Nedir?

Kalıcı makyaj, kişiye özel steril iğneler ile uygulanan ve cildin 0.3 – 0.5 milimetre altına organik kalıcı boyaların işlendiği kozmetik bir uygulamadır. Kalıcı makyaj uygulaması ile göz çevresi ve dudak çevresinde kusurlar gizlenebilir, göz ve dudakların belirgin görünmesi sağlanabilir. Kalıcı makyaj, kalıcı dudak makyajı, dudak kontürü, kalıcı dipliner ve kalıcı eyeliner olarak çeşitli şekillerde yapılmaktadır. Kalıcı dudak makyajı, adından da anlaşılacağı üzere uzun süreli kalıcılığı olan dudak makyajı uygulamasıdır. Dudağın daha dolgun ve belirgin görünmesine yardımcı olur. Dudak kontürü ise dudak çevresinin belirginleştirilmesi ve dolgunlaştırılması amacı ile, kişinin tercihine bağlı olarak yapılan bir uygulamadır. Kalıcı dipliner, göz kirpiklerinin dibine çekilen sade bir işlemken, kalıcı eyeliner ise kirpik diplerine kalıcı bir eyeliner uygulaması olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kalıcı Dudak Makyajı Nasıl Yapılıyor?

Kalıcı dudak makyajı ve dudak kontürü, dövme işlemlerinde uygulanan yöntemler ile kısmen benzerlik göstermektedir. Dövmede kullanılan steril mikro iğneler kullanılmaktadır. Ancak dövmeden ayrılan kısım, kalıcı dudak makyajı ve dudak kontürü uygulamalarında cilt derisinde dövmede olduğu kadar derine inilmez. Ayrıca kalıcı dudak makyajı ve dudak kontürü zamanla ciltten silinir. Yani dövme gibi ömür boyunca kalıcılık sağlamaz. Bunun sebebi cilt içerisinde bulunan hücrelerin boyalar ile savaşması ve parçalara ayırmasıdır. Bu durumun vücut üzerinde olumsuz bir etkisi yoktur ancak boya parçalara ayrıldığından kalıcı dudak makyajı ve dudak kontürü de silinmektedir. Bu dudak kontürü silinme süreci ortalama olarak 2 sene ile 3 sene arasında gerçekleşir. Bu sürecin uzunluğu kişinin dudak bakımı ve cilt özellikleri ile doğru orantılı olarak değişiklik gösterebilir.

Kalıcı Makyaj Kimler Tarafından Tercih Ediliyor?

Kalıcı makyaj herkes tarafından tercih edilebilen ve kullanılan oldukça kullanışlı bir uygulamadır. Kalıcı dudak makyajı ve dudak kontürü özellikle yoğun bir hayat temposu olan, günlük işlerin fazlalığından şikayetçi olan kişiler tarafından yaptırılmaktadır. Makyaj oldukça zaman alan bir süreçtir ve bazen günlük işlerin kalabalığı arasında makyaja zaman ayırmak oldukça zordur. Özellikle iş temposu yoğun olan bayanlar için bu bir işkenceye dönüşebilir. Kalıcı dudak makyajı ve dudak kontürü genellikle bu bayanların tercih ettiği uygulamalardır ve oldukça pozitif geri dönüşler olmaktadır. Kalıcı makyaj uygulamasından sonra kişilerin kendine daha fazla zaman ayırabilmeleri ve diğer gündelik işlerini daha rahat yapabilmelerinin yanı sıra, haftanın her günü ve günün her saati bakımlı bir görüntüye sahip olmaları da kendilerini tatmin etmektedir.

Diğer bir önemli konu da, zamanla dudaklarda oluşan simetri bozuklukları ve renk kayıplarıdır. Kalıcı makyaj uygulaması ile bu tarz simetri bozuklukları giderilebilir ve renk kayıpları düzeltilebilir.