Skip links

Kalıcı Makyaj Nedir Ve Nasıl Uygulanır?

Kalıcı Makyaj Nedir Ve Nasıl Uygulanır?
4,811

Kalıcı Makyaj Nedir Ve Nasıl Uygulanır?

Kalıcı makyaj uygulamaları tamamen organik içerikli boyaların, işlem yapılacak olan bölgelere mikro iğneler ile kalıcı olarak yerleştirilmesidir. Tek kullanımlık ve steril mikro iğneler ile yapılan bu işlem sırasında kişi pek bir acı hissetmez. Uygulaması esnasında kullanılan anestezik krem ve yağlar sayesinde acı hissi en aza indirilmektedir. Kalıcı makyaj veya kaş kontürü yaptıran bir çok kişi dövme uygulamalarından daha az acı hissettiği söylemektedir. Çünkü işlem derinin üst tabakasına yapılmaktadır.

Kalıcı makyaj işleminin süresi uygulama yapılacak olan bölgeye, kişinin cilt esnekliğine, cildindeki nem oranına göre değişiyor. Bu uygulamanın ciltte ne kadar süre kaldığı da yine kişinin cilt tipi özelliklerine göre farklılık gösteriyor. Yani aslında kalıcı makyaj uygulamalarının kişiye göre değişen bir kalıcılık süresi var. Çünkü kullanılan boyalar zaman içerisinde deriden atılıyor. İnsan sağlığına herhangi bir zararı olmayan bu boyalar cildin sürekli yenilenmesi ile parçalanarak kayboluyor. Bu sürenin sonunda uygulamanın yenilenmesi, bazı kısımlara ufak rötuşların yapılması uygulamanın devamlılığını sağlamak için önemlidir.

Microblading Nedir?

Kalıcı makyaj uygulamaları arasında en çok adı geçen işlem olan microblading kaşlar için uygulanan bir yöntemdir. Doğal görünümlü kaşlar elde etmeye olanak sunan microblading sayesinde yüz şekline uygun, doğal kaş kılı gibi görünen kaşlara sahip olunabilir. Microblading genellikle kıl tekniği kaş kontürü olarak da adlandırılıyor. Bilindiği üzere kaşlar, yüzün ifadesini sağlayan yegane unsurdur. Dağınık, bozuk şekle sahip olan kaşlarda büyük bir başarı ile uygulanan kıl tekniği microblading işleminde amaç, doğal kaş kıllarına benzeyen bir görünüm elde etmektir. 3D kaş tekniği olarak da bilinen microblading yöntemi, kaşların seyrek olan kısımlarına profesyonel biçimde renk pigmentlerinin uygulanmasıdır.

Günümüzde tüm dünyadaki kalıcı makyaj uygulamaları içerisinde en çok başvurulan yöntem, kaşlar için yapılan uygulamalardır. Diğer kalıcı makyaj işlemlerine göre kalıcılık süresi daha azdır fakat zamanla yenilenerek bu süre uzatılabilir.  Microblading uygulamasına başlanmadan önce kişinin yüzüne uygun bir kaş şekli belirlenir ve çizilir. Daha sonra microblading işlemi bu belirlenen kaş şekli üzerinden uygulanır. Özenle uygulanan microblading işleminde en çok dikkat edilen unsur, uygulanan renk pigmentlerinin kaşların yönünde olması ve diğer kaş kılları hangi kalınlıkta ise, buna uygun kaş kılı görünümü oluşturmaktır. Uzman ellerden çıktığında kaş kontürü uygulamasının gerçek kaştan hiçbir farkı olmaz. Dolayısıyla kaş kontürü günümüzde sıklıkla başvurulan bir yöntemdir.